Jak připravit dům na jaro?

Dům potřebuje neustálou péči svých majitelů aby byl po celý rok „v kondici“. Po zimě byste svému domu měli dopřát omlazující a osvěžující péči a neméně pak důkladnou kontrolu. Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit.

111134-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Instalace a rozvody
Náročnost každého domu na údržbu se odvíjí od materiálů, použitých při jeho stavbě. Dalším faktorem, kterému podléhá předjarní údržbová „generálka“ jsou energie a jejich přívod do domu. Hovoříme zde konkrétně o kontrole a případném čištění např. plynového kotle po topné sezóně. Jako prevenci před zanesením se vyplatí i nakouknout do komína a popřípadě vyhledat služby profesionálního kominíka.

Když už v tom budete, nezapomeňte rovněž na kouřové cesty a pamatujte si, že nyní je již povinná i kontrola, v případě nutnosti i kompletní obnova plynových rozvodů (každé tři roky) a elektro rozvodů (každým pátým rokem). Voda, kanalizace, topné panely – to vše bývá obvykle vedeno plastovými, či měděnými trubkami, a proto tyto instalace nevyžadují manuální revizi, bohatě postačí vizuální kontrola.

Promazat a nahodit
Před tím, než po jarním pučení květů na stromechkeřích vypukne horké léto, je dobré věnovat pozornost i zdánlivě zanedbatelným, nicméně podstatným detailům. Abychom zjistili, zda zima nenapomohla zatuhnutí závitů a zamrznutí kotoučových hřídelí, stačí si všechny armatury v rámci předjarní kontroly vašeho domu obejít a pokusit se jimi pootočit a v případě nutnosti je promazat. S horkými dny jde ruku v ruce potřeba větrání, stejně tak jako touha vyrážet na rodinné výlety. Chcete-li se vyhnout nepříjemnému zdržení před výjezdem z garáže, pak veškeré pohyblivé součástky otevíracího systému, panty a kování důkladně promažte již na jaře (týká se i oken, garážových vrat, posuvných vrat u vjezdu do zahrady, apod.).

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Díváte se na fasádu vašeho domu a připadá vám po zimě nějaká ošuntělá, zašedlá a nevýrazná? Do toho, teď je ten správný čas, vrátit vašemu domu původní lesk v podobě nahození nové fasády. Během dvou až tří let se rovněž vyplatí obnovit a zkontrolovat zateplení fasády, podbarvení a štukování. Fasádu však někdy není nutné úplně obnovovat, mnohdy stačí dům očistit vysokotlakým vodním, či parním čističem.

Majitelé starších domů by se určitě neměli vyhýbat ani nátěru zábradlí (např. balkony či schodiště), a to pozinkováním nebo barvou s antikorozní příměsí. Až bude jaro vrcholit a vy budete chtít svůj dům hrdě vystavit v celé jeho kráse, mohla by vaši chloubu hyzdit i poškozená dlažba na zahradě, nebo úštěpky a jiné defekty na schodech do domu. Proto doporučujeme nezapomenout zkontrolovat i exteriér, který k domu náleží.

Pozor na dřevo
Ploty počínaje přes okenice až po zahradní nábytekterasu – všude, kde figuruje jako základní a nosný materiál dřevo, je dobré provést důkladný „screening“ každé skulinky. Po zimě se mohla do trámů a prken dostat vlhkost a způsobit tak tvorbu plísní nebo jinak poškodit dřevo. Pokud není poškození rozsáhlé, můžete dřevo ošetřit speciálními lazurami a laky s UV filtrem (dobré na dřevěné oplocení).

Aby byl bazén připraven
Vypuštěný bazén raději zkontrolujte zevnitř – zda není nikde žádná trhlina, netvoří-li se plísně a není od věci ani okouknout filtraci, trubky a jiné skulinky, kde se mohl před zimou schovat nějaký živočich a způsobit tam defekty (pokud nenarazíte na zvíře, je alespoň dobré vědět, že nikde není nic ucpáno). Pak už jen stačí vnitřek bazénu důkladně vyčistit a můžete napouštět).

Střechy a okapy
S jarem přichází rovněž čas, kdy musíme pečlivě zkontrolovat stav střechyokapů. Vyplatí se zkontrolovat střešní krytinu co možná nejdůkladněji a  nevynechat ani veškeré oplechování na střeše a zatmelení kolem spojů hran. Dobré je také zkontrolovat nátěry střešních oken a v případě nutnosti vyčistit plechy za komínem, vikýřem nebo střešním oknem, aby mohla odtékat voda. U starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi a u plastových prověřit možné popraskání vlivem mrazu. 
Do celkové předjarní revize střechy zahrňte kontrolu sněhových zábran, a pokud je máte i hromosvodů.

Střechu je dobré prohlédnout i ze spodní strany, to znamená důkladně projít podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce netvoří na částech dřevěných krovů houba a zaplísnění.

Zinc.jpg

Zdroj: archiv redakce

Před tím, než se začnete oddávat radovánkám teplých slunných dní, dopřejte svému domu jakousi wellness omlazovací kúru, která mu uzdraví rány, jež mu uštědřila krutá zima a těžký sníh a dodá mu mladistvou svěžest. Váš dům vám to jistě oplatí. A pokud počítáte s tím, že s prvními minutami letních dní balíte kufry a svůj dům opustíte na  delší dobu, pak je ten nejvyšší čas na to, jít vybírat nějaký kvalitní bezpečnostní systém, který váš dům ochrání.


Text: Lucie Sýkorová
Foto:timandtina.blogspot.com,illsiderenovation.blogspot.com,pauljimersonwritings.wordpress.com,swingleydev.com, landroverforums.com, realestateground.com, godisourfortress.com, gardnerfoxremodeling.wordpress.com

18.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist