Jak přelstít nevítaný hmyz ve skříních či spíži?

Chlad zalézá pod nehty a do teplého domova nezahání jen nás, ale i drobnou lezoucí či poletující havěť. Se zahájením topné sezony jsou nemilá setkání s hmyzími koloniemi v domácnostech vždy aktuálním tématem. Tak s jakou strategií na ně zaútočit?

Hmyzí škůdci se nejraději soustředí na potravinové spíže či skříně s ošacením, a proto bychom je měli ze svého obydlí vykázat ekologickou cestou. Neúnavný souboj sehrávají moli, mouční červi, švábi či mravenci zejména s obyvateli bytových domů. Stoupačky, potrubní systémy a sdílené šachty jsou pro ně nejpohodlnější a nejrychlejší cestou k lahodným zásobám. Ale ani jako majitelé rodinných domů se setkání s nechtěným hmyzem nevyvarujete. Nejčastěji si jej lidé přináší v sypkých potravinových směsích přímo z obchodu.

Prvním krokem prevence

Nečekejte, až se vám havěť začne po spíži či šatní skříni procházet a raději udělejte několik jednoduchých opatření. Výskyt hmyzu se díky vytápění obydlí zvyšuje, proto pravidelně větrejte. Pracovní plochy a podlahy pravidelně čistěte dezinfekčními přípravky. A s železnou pravidelností dělejte revizi potravin, spíže a potravinové skříňky udržujte v čistotě a neopomínejte ani šatní skříně.

Přestože samotný hmyz nezaregistrujete, jeho výskyt v domácnosti poznáte podle drobných pavučinek, kukel a larev, které si v rozích skříní a spíží dělají drobné zámotky. Málokdo má rád setkání s pavoukovci. Nicméně jejich razantní likvidace se v domácnosti nevyplatí, jelikož se drobným hmyzem živí a vás tak tíživého problému přirozeně zbavují.

Potravinové spíže

Málokoho nepotrápili mouční moli. Jelikož se do domácností nejčastěji dostávají v nákupech přímo z obchodu, překonejte po příchodu z obchodního centra svou únavu a pečlivě nákup zkontrolujte, mouky a podobné sypké směsi přesejte. Nenechávejte potraviny, jako je mouka, strouhanka a cukr, v původních obalech a pořiďte si pro ně dózy s nepropustným uzávěrem. Hlídejte datum spotřeby a berte přednostně potraviny, kterým se blíží jeho konec.

V kuchyních se během topné sezony hojně vyskytují také octomilky. Zbavíte se jich velmi rychle, jakmile jim zlikvidujete lákadlo. Potrpíte-li si na řezané květiny, pravidelně jim měňte vodu. Rostliny v květnících nepřelévejte a zbavujte se přezrálého a nahnilého ovoce.

Další opatření proti kuchyňskému hmyzu:

  • Proti škůdcům jsou účinná některá koření, například bobkový list či hřebíček. Umístěte koření do nádoby se skladovanou potravinou.
  • Pokud škůdce či jeho larvu v nádobě objevíte, pečlivě ji vydezinfikujte.
  • Pravidelně vynášejte odpadkový koš. Pokud nemáte tak velkou spotřebu, volte raději menší odpadkové pytle, které budete nuceni vynášet několikrát do týdne. Máte-li koš umístěný či vestavěný do kuchyňské skříňky, nemělo by mu chybět víko, které i skrytý koš absolutně uzavře.

Šatní skříně a komody

Oblíbenou skrýší šatních molů jsou skříně a komody. Přestože tento hmyz neškodí lidskému zdraví, svou nenasytností se stává proklínaným tvorem. Samotný motýlek nevadí, ale jeho larvy ano. Nepatrný živočich je obdařen výkonnými kusadly a při svém řádění se bohužel neptá, který kousek šatníku je váš oblíbený. Larvy mola lákají zejména zbytky šupin lidské kůže a pot. Proto nedávejte nošené oblečení zpět do skříně. Stejně tak po návratu z dovolené vyperte celý obsah kufru včetně nepoužitého prádla.

Pro oblečení, které dlouhodobě nenosíte (sezonní, sportovní a podobné) pořiďte vakuové pytle, které vám navíc ušetří ve skříni spoustu místa. A raději zapomeňte na často praktikovaný trik – vykládání polic novinami. Tiskařská barva prý sice odpuzuje hmyz, ale vytvoříte tak ideální prostor pro ukrytí molích larev. Jako aromatický odpuzovač raději zvolte sáčky s levandulí či kousek cedrového dřeva, funguje i dobře umístěná pootevřená lahvička s tea tree oil. Využít můžete i nepoužívaná tuhá mýdla. Ty nechte raději v otevřeném původním obalu, aby se vám mýdlo neroztékalo na dřevěné police.

Pro preventivní boj s hmyzími škůdci je nutné pravidelně převlékat povlečení a větrat jak matrace, tak pokrývky. Je-li oblečení či ložní prádlo napadeno, vyperte jej v horké vodě. Citlivější tkaniny, které by horká voda poškodila, nechte zamrazit a poté vyperte ve vlažné vodě.

Čím havěť hubit

Zejména hmyz v kuchyni může škodit i lidskému organismu. Jejich výkaly v potravinách vyvolávají alergické reakce a narušují kvalitu potravin. Je tedy nutné se těchto nezvaných návštěvníků nekompromisně zbavit. Dávejte přednost ekologickým variantám na bázi feromonů. Praktické jsou lepící pasti ve tvaru stříšek, které můžete umístit přímo k centru výskytu hmyzu.

Ve většině případů si člověk se soubojem s hmyzem vystačí sám. Pokud se však ve vašem obydlí vyskytne šváb či rus domácí, obraťte se raději na odbornou dezinsekční firmu. Tito brouci jsou pro člověka nebezpeční, jelikož přenáší choroboplodné zárodky, a laická likvidace je náročná. Abyste se jejich výskytu vyvarovali, udržujte místnosti i skladovací prostory čisté a suché.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

2.12.2015 4:17

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist