Jak pracovat s červenou v interiéru

Designéři si často stěžují, že pokud dají klientovi před započnutím dekoračních prací nahlédnout do výběru barevné škály před jejím použitím, pak z ní okamžitě zmizí červená. Proč? Je to s červenou opravdu tak špatné?

120464-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

Tak nějak se vžilo, že červená barva patří do podniků pochybné pověsti, rudou ložnici může vlastnit jen velmi divoká žena, a že červené doplňky mají své místo v bytě pouze okolo  svátku sv. Valentýna. Ano, rudá barva je výrazná a ano, symbolizuje sebevědomí a vášeň, ale nemusíme se jí zříkat. Dodává totiž energii. Je velmi důležité s ní pracovat velmi opatrně a uvědomit si charakter a typ člověka, který bude byt s touto barvou obývat.

Psychologové tvrdí, že červená barva v lidech podněcuje agresivitu. Pokud jste tedy aktivní a hlavou se vám denně honí spousta nápadů a podnětů, potřebujete v interiéru spíše tlumené, nevýrazné barvy, které vám dají odpočinout.

Pro člověka, který je apatický naopak může červená působit jako pravý životabudič.  Je ovšem pravda, že se z něho může stát i vzteklý býk, pokud se to s barvou přežene. Rozhodnete-li se pro červenou výmalbu do obývacího pokoje, pak zvolte jednu maximálně dvě stěny pro rudý kabát, zbylé stěny můžete nechat sněhové bílé, krémové a nebo světle šedé. Kontrast bílérudé je velmi výrazný, proto je dobré ho rozbít barvou, která celkový efekt zjemní. Zkuste modrou, šedou, šedou se stříbrem, zlatou nebo odstíny hnědé.


Chcete-li si vyzkoušet, jaké to bude mít červenou stěnu, není nic jednoduššího, než si pořídit ve stejné barvě závěsy. Pomohou vám uvědomit si svůj postoj k červené barvě a také prozáří místnost.


 

Necítíte-li se na rudou výmalbu, sáhněte po nábytku nebo doplňcích v této barvě. Uvidíte, že taková červená sedačka, ubrus, koberec nebo přehoz dodají pokoji úplně jinou atmosféru.

Čtěte také:

Váš byt vám pomůže zhubnout! Zjistěte jak!

 

Sabrina Harisová
Foto: homedit.com, redseduce.com, diy-kitchens.org, emilypostsblog.com, dotavideo.com, creativehomeidea.com

28.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist