Jak oživit okna pomocí originálních záclon

Doby, kdy záclony představovaly jen bílé, krajkové pruhy s jemnými sklady jsou už dávno pryč. Tyto okenní „pavučiny“ lze skládat, aranžovat i svazovat. Pojďte se inspirovat!

132553-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

I v případě, že máte na oknech rolety, které vám vyhovují, můžete okenice ozdobit krásnými, moderními záclonami. Velmi pěkné je aranžmá závěsů s vrchní drapérií. Tento typ je vhodný například do prostorných obývacích pokojů. Záclony tvoří dva identické dekorační pásy (možné je použít i méně průsvitný materiál). Drapérie je jednoduchá a vyztužená, vyhotovená z identického materiálu jako závěsy.

Jednoduché, romantické skládání záclonového aranžmá se hodí spíše do místností s podlouhlými okny. Závěsy zde tvoří dva identické pásy, na které je možné použít polo-průhledný i neprůhledný materiál. Oproti tomu záclony jsou ze zcela průhlednéhé látky. Horní dekoraci tvoří závěsová látka upravená řasící páskou, vodorovně a svisle nařasená do malých oblouků.

Například do místností se vstupem na terasu či s francouzskými okny se hodí kombinované aranžmá sestávající z římských rolet, závěsů a překládané vrchní obloukové dekorace.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Závěsy jsou z neprůhledného  materiálu, doplněné o řasící pásku na uchycení. Stínícím prvkem jsou zde čtyři římské rolety z poloprůsvitné textilie a vrchní ozdobný prvek tvoří závěsovina z devíti speciálně stříhaných oblouků, které se vzájemně překrývají a jsou našity na řasící pásce.

Velmi jemnou a romantickou atmosféru navozuje okenní aranžmá se dvěma neprůhlednými závěsy v barvě nescafé a záclonami s originálním střihem. Jeden pás je volně spuštěn na zem a druhý díl je střižen do pravidelných oblouků a zakončen bohatými volány. Je možné použít jemný a lehký materiál, okna tak dostanou onen vzdušný nádech. Vrchní ukončení záclony je řešeno pomocí řasící pásky.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.

Doslova pohádkové ztvárnění oken z Popelčina pokoje. Záclony zde tvoří celkem 3 kusy – 2 dekorační s bočním uchycením a  1 horní drapérie. Závěsy jsou zde opět neprůhledné, v krémovém odstínu, navíc sepnuté závěsovou sponou. Záclona se zdobeným volánem se dá sepnout, čímž se vytvoří další nařasení a nebo se může nechat volně. Součástí celého aranžmá je rovněž vyztužená, neprůhledná drapérie ze závěsoviny.

Naprosto kouzelné bude i vaše okno, pokud vyzkoušíte právě toto aranžmá. Záclona je zde velmi jednoduchá, zdobí ji jen krémově zbarvené uchycení (do strany). Pro tento typ úpravy se hodí především lehký a padavý materiál. Pro romantický nádech můžete horní část okna opatřit i zajímavě střiženou dekorací s balónovým převisem a vlnkovým efektem po stranách.

I s okny v dětském pokojíku, ukrytém v podkroví si můžete vyhrát. Pro střešní okna se jako stínící prvek hodí například skládané římské rolety z poloprůhledného materiálu. Pomoci jednoduché garnyže pak můžete pokojík přepažit na „pracovní“ či hrací část a odpočinkový koutek. Postačí vám jednoduchý závěs z neprůhledného materiálu s využitím řasící pásky na uchycení.

Velká, krásná okna se zajímavým dělením jsou obvyklou součástí moderních interiérůromantickým nádechem. Zkrášlit je můžete například jen uchycením dvou kusů lehkých, poloprůsvitných záclon, spuštěných až na zem.

Ložnicové aranžmá okenních záclon by mělo rafinovaně a přesto nenásilně zachovat jistou intimitu této místnosti. Vhodné je použít dlouhé, neprůhledné zrcadlové závěsy s bočním uchycením. Záclona může být například z jemného, propustného materiálu a je možné ji z jedné strany bohatě nařasit. Ozdobná páska ze závěsoviny se dá pak použít jako vrchní dekorace oken. Lépe působí závěsovina v něžných barevných odstínech.

Ložnici s francouzskými, nebo podlouhlými okny zase sluší závěsy s bočním uchycením ozdobným pásem látky z neprůhledného materiálu. Záclonovina by v tomto případě měla být nezdobená, uchycená pomocí řasící pásky a zakončená těsně nad zemí. 

 

Čtěte také:

 

 

 

7 tipů na stylové závěsy

5 tipů na levné oživení interiéru

Moderní tapety zcela promění váš domov

Text: Lucie Sýkorová
Foto: studio33, windowblindstips.com, freshome.com, gadgettastic.com, windowblindstips.com. interiordesignshome.com, fineartamerica.com, greatinteriordesign.com, alibaba.com,curtainsdesigns.info

27.6.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist