Jak opticky rozšířit obývací pokoj

Když návštěva projde dveřmi vašeho bytu, zamíří obvykle do obývacího pokoje. A právě z něho si vytvoří celkový dojem o vašem domově, ale i o vás. Obývák by tedy měl být pohodlným a přívětivým místem, kde bavíte přátele a ve volných chvílích odpočíváte s rodinou.

Přestavět malou místnost v obří království stojí nejen spousty úsilí, ale i peněz a někdy to ani nejde. Přesto existují způsoby, jak uspořádat obývací pokoj tak, aby vypadal na první pohled větší. Všechny následující tipy jsou jednoduché a šetrné k vašemu rozpočtu.

Zaměřte se na podlahu

Začněme od podlahy. Při jejím výběru dbejte na jednotný povrch a barvu, může to být například dřevo, plovoucí podlaha, betonová stěrka či marmoleum. Dobrým pomocníkem je koberec ode zdi ke zdi, který sjednotí celou místnost a ta bude působit přehledně. Nepoužívejte kontrastní vzory, pro oko působí rušivě a celý prostor vizuálně zmenšují.

Pořiďte si pohovku, křesla a stolek na nožičkách. Podlaha pod nimi se plynule ztratí, což opět opticky rozšiřuje. Nábytek, který „sedí“, ubírá prostor.

Nebojte se zdí

Když se nedostává prostoru do šířky, musíme jít do výšky. Věnujte celou jednu stěnu vašim knihám či DVD nosičům. Použijte dlouhé, úzké police, které prostor opticky rozšíří stejně tak jako dlouhé závěsy podél okna. A pamatujte, že vertikály prostor dynamizují, zatímco horizontální kompozice uklidňují.

Umožněte v místnosti průchod

Aby se v pokoji dobře žilo a pořád se o něco nezakopávalo, musí zůstat zachované komunikační zóny. Nejprve se podívejte, kudy chodíte, volná cesta musí zůstat na trasách do sousedních místností, dále k sedacímu nábytku. Také mezi jednotlivými kusy nábytku, například mezi pohovkou a konferenčním stolkem musí zůstat dostatečný prostor na projití, udává se cca 40 centimetrů.

A nezapomeňte na dostatek místa pro otevírání dveří a oken a na dostupnost často používaných vypínačů apod.

Vypíchněte jeden bod

Odveďte pozornost od velikosti místnosti jedním výrazným bodem, třeba i kusem nábytku. Prostorná pohovka přebije dojem malé místnosti. Podobnou službu udělá velká dekorace na stěně, která bude v kontrastu ke zbytku zařízení pokoje. Je-li tedy váš obývací pokoj vybaven spíše tradičně, poohlédněte se po jednom avantgardním kousku. Fandíte-li minimalizmu, neváhejte si pořídit jeden opravdu výrazně zdobený prvek.

Zrcadlo, zrcadlo, který obývák je na světě největší?

Možná jste si na střední škole ve fyzice úplně nelibovali, jeden fyzikální zákon nám však nyní může výrazně napomoci. Jeho základem je zrcadlo. Odráží světlo protější stěny, čímž opticky zvětšuje prostor. Umístěte jej naproti atraktivnímu místu v pokoji, jako například květinám, závěsu či oknu. Pozor! Nic se nemá přehánět, proto se vyvarujte zrcadlové zdi, která vypadá příliš retro a mění vzhled celého prostoru. Vyberte jedno velké zrcadlo s pěkným rámem!

Jaké triky jste použili při zařizování malého pokoje vy?

Text: Martina Gillichová

21.1.2019 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist