Jak opravit starou dlažbu

Chalupářský boom sedmdesátých let je již dávno za námi, ale přece jen zůstalo dost nadšenců, kteří své chaloupky dál opravují a zvelebují okolí. Pokud se právě chystáte opravit či zrenovovat starou venkovní hrbolatou dlažbu, nabízíme vám několik rad, jak zachovat genium loci selské usedlosti od zápraží až po dvorek.

(Zdroj: archiv redakce)

Než se pustíte do opravy dlažby, měli byste vědět, jakou technologií byla kdysi zhotovena, a pokud možno použít stejný postup. U kamenných dlažeb je zpravidla skladba jednotlivých vrstev složena z několika částí. Vrchní vrstva kamenné dlažby, takzvaný kryt, je sestavena z dlažebních prvků, které se kladou do lože rozprostřeného na nosné podkladní vrstvě. Jejím úkolem je rozvést provozní zatížení podlahy na zeminu a odvádět dešťovou vodu, která vteče do dlažby. Spáry mezi dlažebními prvky se vyplňují ostrohranným pískem nebo štěrkem, který povrch dlažby neuzavírá, ale naopak umožňuje, aby dešťová voda vtékala do spodních konstrukcí dlažby.

Pozor:
Častým nešvarem moderní doby je používání cementové malty k vyplnění spár. Je sice pravda, že cement je pevný a nevyplavuje se, ale na druhou stranu povrch dlažby neprodyšně uzavře! Následkem toho u dlážděných cest a prostor těsně přiléhajících k domu vzlíná zemní vlhkost do zdiva. Pokud chcete opravit starou dlažbu, neměli byste zničit její původní funkci.

Opravit starou dlažbu znamená nejdříve dlažbu rozebrat

Při kompletní rekonstrukci dlažby je většinou nutné původní dlažbu vyjmout. Vzhledem ke stáří materiálu je potřeba počítat s menšími ztrátami. Při šetrném ručním postupu se však poškození kamenů lze vyhnout spíš než při použití mechanizace, elektrického nářadí apod. Kamenné dlaždice, placáky či kostky z tvrdých kamenů se stejnosměrným lomem jsou méně náchylné k rozlomení než prvky z vrstevnatých hornin. Také rozebírání dlažby v písčitohlinitém loži je jednodušší (kamenné prvky se dobře oddělují od podkladu a lze je snadno očistit), na rozdíl od kamenných prvků uložených například v loži betonovém. Jednotlivé kameny, desky nebo obrubníky se doporučuje očíslovat, aby nedošlo k jejich záměně a bylo je možné vrátit na původní místo, protože to usnadní postup nové pokládky. Kameny po rozebrání šetrně očistíme drátěným kartáčem. Pokud přece jen dojde k rozlomení větších prvků, použijeme alespoň jejich části.

Opravit starou dlažbu není problém.

K opravě dláždění by měl být použit stejně zbarvený a opracovaný druh kamene. Dílčí poškození jednotlivých větších kamenů je vhodné řešit vsazením plomby ze stejného druhu kamene, drobné poškození případně doplněním umělým kamenem stejného vzhledu (nikoliv běžným betonem nebo cementovou maltou). Zásada použití stejného druhu materiálu a stejného tvaru i zbarvení dlažebních prvků platí samozřejmě také pro dlažby kameninové, cihelné či keramické.

Při vlastním pokládání staronové dlažby začínáme s úpravou podloží, které se do roviny srovná podle vodováhy. Na ni se nanese pískové lože (čistý, ostrohranný písek s velikostí zrn cca 0,6–5 mm). Lože musí být po zhutnění minimálně 3 cm vysoké. Kameny se kladou s vystřídanými spárami (širokými 0,8–1,5 cm podle velikosti kamenných prvků) a na místo se usazují vždy v takovém pořadí, jak byly kladeny původně. U kostek se povrch hutní zaberaněním (jednou až dvakrát), pohozením pískem a kropením. Po prvním zaberanění musí následovat kontrola a oprava polohy kostek, po každém beranění se pak rozhodí po dlažbě ostrý, poněkud jílovitý písek (který je následně vmetán kartáči do spár). Po dokončení se dlažba opět pohodí pískem. Podklad i povrch dlažby je nutné stále kontrolovat, aby nevznikaly nerovnosti.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Zeď a Štět  Brno a archiv autorky

Publikováno: 21.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava zámkové dlažby kolem domu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na stavbu dorazil odborník ze společnosti BEST, která nám na stavbu dodává zámkovou dlažbu kolem domu a plotovky. Poradil nám, co je důležité dodržet při pokládce zámkové dlažby.

Návod na výměnu dlaždic v betonové dlažbě

Podívejte se na to, jak rychle vyměnit starou betonovou dlaždici za novou.

Položte se do pokládky venkovní dlažby

Jak položit venkovní dlažbu poradí Pepa Libický

Kamenný koberec

Kamenný koberec

Umělé kamenné desky jako dlažba

Umělé kamenné desky jako dlažba.

Mramorový koberec

Mramorový koberec

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.