Jak opatřit atypické okno závěsy?

Následující článek je věnován především těm, kteří bojují s atypickými typy oken. Mohou to být ve velké míře okna střešní, anebo naopak suterénová. S atypickými okny se mohou setkat majitelé loftů, půdních bytů, ale i domů.

Foto: The Windmill Workroom

Atypické tvary oken jsou však mnohdy i součástí činžovních domů ve stylu Art Deco anebo například pozdní renesance. Pro takováto okna jsou nejpraktičtější klasické a mnohdy již opomíjené kolejnice z hliníku. Tento materiál je velmi tvárný a lze jej snadno zohýbat a tudíž může dokonale kopírovat i ten nejsvízelnější tvar oken.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.

Pro atypické tvary oken jsou příznačné především trojstupňové kolejnice, montované ze tří kusů hliníkových brázd. Hlaví kolejnice je uprostřed a postranní dvě boční kolejnice bývají zkosené, anebo je nakloněná jen jedna a poslední zakrývá stropní část okenního výklenku.

Pro každé netradičně navržené okno je při jeho osazování závěsy nutné provést odborné a přesné měření, a to i včetně úhlu náklonu, například u lunetových oken, které mají tvar oblouku. Ačkoliv se to nezdá, může celkový vzhled okna narušit i to, je-li pro závěs vybrána látka se složitým vzorováním. Pakliže totiž vzor špatně navazuje v jednotlivých záhybech okna, působí okno celkově neuspořádaným a zmuchlaným dojmem.

Závěsy pro okna s nestandardním tvarem, je více nežli pro ta běžná, obdélníková, maximálně důležité takzvané „okapsičkování“, neboli aplikace skrytých oček pro navlečení na kroužky. U běžných oken ani tolik nevadí, když jsou, například dřevěné kroužky vidět, ale u atypických oken to narušuje konečnou atmosféru, kterou má okno navozovat.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Při samotné instalaci závěsů nelze zanedbat samotné řasení, případně spínání jednotlivých kusů látky. Pro půlkruhová okna se hodí například způsob řasení, kdy se jednoduchými sklady stáhne závěs jen k jedné straně, anebo mnohdy postačí třeba i opatřit okno krátkým závěsem, kterému se říká suggar curtain neboli cukrový závěs. Je to proto, že tento způsob se kdysi hojně využíval v cukrárnách, aby bylo okno ozdobné, ale přesto nechávalo návštěvníkům cukrárny dostatečný rozhled z okna na ulici, nebo do krajiny.

Lucie Sýkorová

Zdroj úvodní foto: The Windmill Workroom

Foto: yourselfrepair.com, cococozy.com, nextelements.com, aliexpress.com, uglyhousephotos.com , uglyhousephotos.com, houzz.com, omsync.com,  tophomeideas.com, budgetblinds.com, rodican.com, marthastewart.com

 

23.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist