Jak oddělit kuchyň od obýváku? Barem!

V současném pojetí obývacích prostor se vytrácí dělicí stěna mezi kuchyní a obytnými místnostmi. Optické rozdělení tak zastává ostrůvek či bar. Jak jej správně využívat, aby plnil svůj účel?

Místo pro setkávání

Bar je pomyslným oknem do kuchyně. Od původního významu si bar neponechal pouze vzhled, ale skrývá i jistý sociální účel. Místo příjemného posezení a povídání i dobrého jídla či nápoje. Bar nemá kuchyňský prostor uzavřít, naopak ponechává prostor k zapojení kuchaře do konverzace a dění.

V malých bytových prostorech může bar řešit i místo pro podávání hlavních jídel. Slouží-li bar jako jídelní stůl, je nutné řešit vhodné osvětlení barové desky. To by mělo být ideálně zavěšené v několika bodech nad barem.

Odkládací prostor

Není-li bar nezbytným stravovacím místem, může se snadno stát místem, kde se kupí předměty každodenní potřeby. Rázem se v kupě nevyřízené pošty a novin ztrácí klíče od auta, studijní průkaz čekající na podpis či složenka s blížícím se termínem zaplacení.

Abychom se těmto běžným situacím vyvarovali, je vhodné pořídit si několik organizačních nástrojů. Pro odkládání klíčů a drobností připravte na bar mističku. Pro nevyřízenou poštu a složenky se nabízí speciální stojánky. V obchodech s dekorativními bytovými prvky bývá širší nabídka pořadačů a jistě vyberete ladící s interiérem kuchyně. Boční stěnu baru můžete opatřit magnetickým či korkovým vzkazovníkem.

Pohodlné sezení

Pravidelné užívání baru podpoří správný výběr barových židlí. Ty by měly samozřejmě korespondovat s celkovým designem. Vzhled by však neměl upozadit pohodlí židlí, jen tak se z nich brzy nestanou zbytečné bytové prvky. Určujícím kritériem při výběru židlí je bezesporu jejich využitelnost – tedy kdo a jak často na nich bude sedět.

U židle k baru je zásadní její výška, kterou určuje právě výška baru. Sedák barové židle by měl být o zhruba 20 cm níže, než je deska baru. Tedy k baru o výšce 100 cm pořiďte barovky vysoké 75–80 cm. Židle by neměla postrádat opěrku na nohy. Ta pomůže uvolnit sedícímu tlak na bederní část zad. Navíc je i nápomocná při usedání a slézání z barovky. Vyšší míru pohodlí zajistí i zádová opěrka.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, shutterstock.com

9.6.2016 10:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist