JAK NENALETĚT PŘI VÝBĚRU BYTU

V České republice je v současné době asi 400 tisíc neobývaných bytů, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Jak si z nich ale vybrat opravdu kvalitní, ve kterém vás nečeká série reklamací a nepříjemných problémů? Již při výběru se zaměřte na několik bodů.

109597-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Skryté vady
Častým problémem bytů nabízených k pronájmu nebo prodeji jsou tzv. skryté vady, tedy závady stavebně-fyzikálního charakteru. Mohou to být trhliny ve zdivu, chyby skryté pod podlahou, v podhledech a příčkách. Opravdu závažná může být přítomnost radonu, nadměrná vlhkost, havarijní stav elektroinstalace či vodovodů. Častým problémem bývá také nedostatečná izolace, nevhodné těsnění oken a nevyhovující vytápění.
Tyto jevy zpravidla nejsou budoucí nájemci schopni odhalit sami a ideálním řešením je přizvat si skutečně nezávislého inspektora, který odhalí každý nedostatek.

Viditelné vady
Viditelných vad si při důkladné prohlídce můžete všimnout sami. Chce to ale dostatek času na prohlídku a zejména vaši plnou pozornost. Nejčastěji jsou to nerovné podlahy, ale i stěny, či špatný nebo nulový spád podlah ve sprchovém koutě. Problematické bývají i balkony. Pokud mají špatný spád, voda stéká ke zdi domu a způsobuje nadměrnou vlhkost zdiva.
Drobné, ale přesto podstatné nedostatky
Při pronájmu bytu si také zkontrolujte ukotvení nábytku, stabilitu zábradlí použitých v bytě a kluzkost podlah. Důvodem k reklamaci je i záměna rozvodů teplé a studené vody.
Potíže především v novostavbách způsobují i předimenzované digestoře. Místo aby vzduch v místnosti pročistily, nasají zápach od sousedů.
Maskování
Šikovný pronajímatel dokáže spoustu chyb velmi jednoduše zamaskovat. Co by vás mělo upozornit?
•    čerstvě vymalovaný byt
Pod novým nátěrem se na nějakou dobu schovají skvrny od vlhkosti.
•    velké květiny umístěné v rohu místnosti
Je to poměrně laciný trik, ale přesto funguje. Velká květina ukryje zárodky plísně bující v rozích místností.
•    velké množství světel
Světlo dokáže malý a tmavý prostor změnit k nepoznání. Správným rozmístěním se zakryjí i další vady jako nerovné zdi.

Narazíte-li na stav neodpovídající popisu, můžete požadovat minimálně zlevnění nájemného. Myslete ale především na to, že vypořádat se s problémy, které objevíte až po podepsání nájemní či kupní smlouvy, vás může stát mnoho sil, času a možná i financí. Výhodnější je věnovat se opravdu důkladné prohlídce, včas požadovat napravení chyb, nebo se rovnou rozhodnout pro jiný a lepší byt.

Komerční prezentace

 

 

30.7.2012 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist