Jak nejlépe vybírat zahradní nábytek?

Na první pohled to zní banálně, vždyť přece přijdeme do obchodu, vybereme si, zaplatíme a tím to celé končí. Opak je ale pravdou. Stejně jako např. ve světě spotřební elektroniky i zde platí, že na trhu je spoustu více či méně nekvalitních výrobků, které jsou lákavé svou cenou, ale nenabízí odpovídající uživatelský komfort.

124378-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Ať už se jedné o jakýkoliv výrobek či nějakou zakoupenou službu, vždy by měla jeho hodnota odpovídat množství vynaložených peněz. Od pohovky za 5 000 Kč budeme očekávat něco jiného, než od pohovky za 50 000 Kč. Totéž platí o venkovním nábytku a bylo by možná dobré napsat, že to zde platí dvojnásob, protože lidé jsou tendenční nad mnohými věcmi, kterou „jen tak ne ven, na zahradu nebo na balkon“ mávnout rukou. Nábytek určený do obytného exteriéru by měl splňovat tyto základní parametry:

1.nejedná li se o celoplastový nábytek, pak je nutné se přesvědčit, zdali je materiál nábytku, tedy primárně asi dřevo nebo kov, povrchově ošetřen a následně chráněn proti vlivu venkovního prostředí. Znamená to jinými slovy, že u takového nábytku by mělo být jasně napsáno, že je pro venkovní použití určen a totéž by mělo být na účtence a záručním listu.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

2.venkovní nábytek patří do obytného exteriéru, kde panují jiní podmínky, než obývacím pokoji. Je zde kromě vlivu povětrnostních podmínek také mnohem častější možnost mechanického poškození poškrábáním, lidově řečeno „otlučením“ atp. Nábytek pro venkovní použití by měl být dostatečně pevný a stabilní.

3.celoplastový nábytek je levný a nemá smysl u něj řešit odolnost proti vlhkosti atp. Na druhou stranu ale některé plasty a zvláště v tmavých barvách se na slunci nepříjemně rozpálí a není výjimkou, když vlivem tepla ztratí svou pevnost a pod sedícím uživatelem jednoduše povolí.

4.je dobré, když existuje možnost venkovní nábytek uskladnit vyskládáním na sebe, tedy, že někdo přemýšlel a navrhoval např. židle tak, že se dají „stohovat“ a do malé komory se tak vejde třeba 10 židlí.

5.ocelový nebo jinak kovový nábytek vypadá pěkně, ale na slunci se rozpálí a stejně tak až více než pěkně – příjemně hřeje.

6.pokud kupujete nábytek z teakového nebo jiného výjimečného dřeva, informujete se o jeho údržbě!

Inspirativní fotogalerie zahradního nábytku

Příjemný pobyt na zahradě!
Jaroslav Zákolanský

Foto firem KOVO – KRAB, Kubíček-Amis spol. s r.o, JYSK s.r.o, Kettler,

23.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist