Jak nakupovat ledničku?

Je to zdánlivě jednoduchý problém. Ale stejně byste se měli před nákupem rozmyslet, jaký typ přístroje by nejvíce vyhovoval vašim požadavkům. A jak na t přijít a o čem to vlastně celé je?

117286-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Velikost

Přestože dnes hlavně ve větších městech není problém nakupovat prakticky čtyřiadvacet hodin denně a kdykoliv sehnat čerstvé potraviny, uvažte podle svého životního stylu, zda dáte přednost většímu chladicímu prostoru, či raději nakupujete jednou týdně nebo měsíčně a potraviny uskladníte do mrazáku. Při volbě počtu zásuvek mrazničky se řiďte svými zvyky: mrazíte zvlášť maso, zeleninu, pečivo, hotová jídla?

Pro většinu městských domácností zřejmě vyhoví kombinace chladničky s mrazničkou, kdo je ale zvyklý dvakrát ročně koupit půlku prasete, naporcovat a uložit, měl by uvažovat o koupi truhlicového mrazáku – pak si vystačí s menším mrazicím prostorem v kombinaci, kde si může kdykoliv pohodlně sáhnout jen pro „pohotovostní“ zásobu.

 

Vestavbu, nebo volně stojící

Vestavné lednice „vypadají“ pěkně (už proto, že je nevidíte, počítejte ale s tím, že při stejném obestavěném prostoru mají menší vnitřní objem. Vestavba se vyplatí při kompletní rekonstrukci kuchyně. Je ale mnoho domácností, kde se dává důraz na design a volně stojící lednice působí v prostoru jako dominanta. Také prostorné dvojkřídlé „americké“ lednice se vyrábějí jako samostatně stojící – přístroj za padesát a více tisíc korun by bylo škoda schovávat jako Popelku.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Co má umět

Kdo hodně kupuje zeleninu, měl by od lednice požadovat speciální zásuvku, kde se udržuje stálá vlhkost, při které se třeba salát ještě po týdnu tváři jako právě uříznutý na poli. Takzvaná nulová zóna zase pomáhá udržovat maso, uzeniny a ryby v čerstvé stavu po dobu několika dní. Pokud se tedy nakoupí v sobotu, není je třeba zamrazovat – to například rybám nedělá dobře – a vydrží v čerstvém stavu až do dalšího nákupu. Funkce supermrazení dokáže krátkodobě zvýšit výkon mrazicího boxu tak, aby se potraviny při zmrazování co nejméně poškodily. Automatické odstranění námrazy v chladicí části jem dnes samozřejmostí, ale velmi užitečný je i takzvaný No Frost System, který zajistí, že se led neusazuje ani v mrazicí části (led radikálně zvyšuje spotřebu energie).

Energetická třída

Ledničky patří k nenápadným žroutům energie. Ač mají relativně malý příkon, běží nepřetržitě a rozdíly v parametrech se ročně mohou nasčítat do hodnot stovek korun. Proto se vyplatí investovat do spotřebiče zařazeného alespoň do kategorie A nebo lepšího. Do nedávné doby v této třídě neexistovaly truhlicové mrazničky, ale i tento limit je už minulostí – vyrábí je například Electrolux, Gorenje, Ardo a další firmy.

Radek Starý
Foto firem Bosch, Siemens, Zanussi, Miele, Gorenje, LG, Candy
20.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist