Jak najít nájemníka?

Rozhodli jste se, že pronajmete byt. Všechno jste zjistili, víte, jak napsat nájemní smlouvu a co všechno do ní uvést. Nevíte ale, kde sehnat nájemníka… Můžete se poptat známých a zapátrat v okolí. Můžete si dát inzerát na webové servery. Nebo požádat o pomoc realitní kancelář. Která možnost je pro vás ta pravá

127391-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Pokud se poptáte po známých, můžete být celkem rychle úspěšní. Ubytovat někoho, kdo je navíc přímo váš známý nebo takzvaný „známý známého“, je výborné v tom, že se na něj mnohdy můžete spolehnout. Zároveň se cítíte jistější, pokud mu svěřujete své obydlí.

Problém může nastat jedině v případě, kdy známý, tedy teď už nájemník, náhle nemůže zaplatit nebo se vyskytnou jiné problémy. I v tomto případě totiž stále známým zůstává, takže se od vás může očekávat, že mu něco prominete, s platbou na něj počkáte a podobně. Ale svá úskalí má každá varianta, takže se nebojte tuto možnost vyzkoušet.

Nájemníka najdete přes inzerát

Jinou možností je podání inzerátu. V dnešní době existuje bezpočet serverů, které se zabývají bydlením, a na které můžete umístit zcela zdarma svůj inzerát. V případě, že je vaše nabídka lákavá, byt pěkný a cena příznivá, připravte se na telefonáty a následné provázení zájemců po bytě.

Pokud byt pronajmete, nezapomeňte nabídku z internetu stáhnout, ať nejste zahlceni požadavky ještě měsíc po nabídnutí bytu. Nebojte se zájemce vyptat na jeho zvyklosti, i například na to, je-li kuřák či ne. Je to váš byt, mnohdy i vybavení v něm, proto jej pronajměte jen takové osobě, která na vás udělá dobrý dojem a ze které máte dobrý pocit.

Pročtěte si inzeráty lidí, kteří hledají bydlení

Stejně tak můžete nájemníka sehnat pročítáním inzerátů s hledáním bydlení. Nájemníka tak musíte zkontaktovat sami a bydlení mu nabídnout. Záleží na vás, která varianta vám připadá jednodušší.

Další možností je realitní kancelář. Ta dokáže sehnat nájemníka rychle a bezpečně, navíc ho bytem sama provede, sepíše s ním nájemní smlouvu, a vy tak svého nového nájemníka mnohdy ani nemusíte potkat. Realitní kanceláře však nepracují zadarmo, mnohdy si za své práce žádají jeden měsíční nájem.

Nájemník do týdne nebo i do večera

Zato jsou ale schopné sehnat vám nového nájemníka do týdne, v horších případech do měsíce. Pracovníci „realitek“ se totiž setkávají nejen s lidmi, kteří chtějí byt pronajmout, ale i s těmi, kteří vhodné bydlení hledají. Proto se klidně může stát, že ve chvíli, kdy svůj byt nabídnete k pronájmu, zavolá realitní makléř několika zájemcům, kteří podobný byt hledají, a do večera máte byt obsazen.

Než ale realitní kanceláři svůj byt svěříte, projděte si jich víc, ať máte možnost srovnávat. Ta, kterou zvolíte jako první, totiž nemusí být zaručeně nejlepší. Poptejte se i přátel a dejte na jejich zkušenosti.

další inspirace ze světa financí, bydlení a práva ve článku Ocenění nemovitosti lze získat online a zdarma

Martina Tlachová
Foto: zabydletese.cz, wordpress.com, reaia.cz

29.1.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist