Jak na vrzající dveře?

Už vás taky přestalo bavit poslouchat vrzající dveře anebo máte pocit, že ty vaše nějak špatně poslední dobou dovírají. Pak je náš dnešní článek jako stvořený pro vás. Koukneme se všem zámkům a dveřím na kobylku. Poodhalíme důvody, proč mohou dveře drhnout, jestli proti vrzání pomůže naolejovaní pantů, případně co dělat s uvolněnými zárubněmi.

136941-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Nelze se ani divit, jestliže dveře zavíráme a otevíráme každý den několikrát, že časem začnou zlobit, vrzat, drhnout nebo se uvolňovat. Drhnutí i vrzání může mít stejné příčiny. Obvyklou příčinou bývají buďto nenaolejované panty, (správně závěsy) nebo je příčinou drhnutí dveří o zárubeň. Pokud jsou tím pravým důvodem suché panty, je nejjednodušší je namazat, ale pozor, i v tomto jednoduchém řešení se mohou skrývat záludnosti.

Vchodové dveře – inspirativní fotogalerie

K mazání musíte použít správný druh oleje, jinak se vaše snaha mine účinkem. Vhodný je tedy jemný strojní nikoli jedlý stolní olej. Jedlé oleje se časem změní doslova v tuhý gel. V malé praktické olejničce s objemem 125 ml se dá dnes běžně pořídit olej, za přibližně 30,- Kč, který se může v domácnosti vždy hodit, a to nejen na panty, vrzající dveře, zatuhlé zámky, ale i na šicí stroje, sportovní nářadí, nebo kolečkové brusle či rybářské náčiní. Zakoupíte jej pod názvem Spirit. Ošetří tím správným způsobem všechny jemné mechanismy, a protože je netoxický, bez zápachu a bezbarvý, nezanechává ani skvrny. Hodláte-li mazat dveře, pootevřete je a částečně povysaďte.  Poté zobáčkem olejničky přiměřeně naolejujte čepy závěsů. Na zrezivělé panty případně i zámky atd. můžete s úspěchem použít přípravek s názvem WD – 40 ve spreji. Pomůže vám také promazat veškeré kovové spoje a nakonzervovat je.

Pokud vám drhnou dveře, pokuste se nejdříve zjistit, zda příčinou není nadbytečná vrstva nátěru. Dveřetak mohou být v místě kontaktu se zárubněmi doslova slepené barvou. Naprosto postačí nadbytečný nátěr obrousit opatrně středně hrubým anebo i jemným brusným papírem. Pro vybroušení po celé ploše na všech místech, která to potřebují, použijte pravoúhlý hranol ze dřeva. Brusný papír přiložte na něj.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Zejména v zimním období se stává, že vchodové dveře změní svůj tvar vlivem kondenzační vlhkosti. Pak se může stávat, že jdou špatně zavírat. Stejná příčina, tedy vlhkost, může způsobovat totožné problémy i u koupelnových dveří. Jestliže se marně pokoušíte zjistit, kde je přesně místo, kvůli němuž dveře drhnou, vezměte si proužek kopírovacího papíru a přes něj dveře zavřete. Obarvená místa jsou třecí plochy, které je zapotřebí obrousit. Může se také stát, že dveře budou drhnout ve spodní části, pak si vezměte obyčejnou tužku a místo si označte. Dveře vysaďte a vezměte hoblík, případně brusku a dole je srovnejte.

Problémy s dveřmi však mohou způsobovat i zárubně, zvláště ty, které jsou nedostatečně připevněné ke stěně. Ani oprava této závady není nijak zvlášť složitá. Nejdříve je zapotřebí vyvrtat skrz zárubně hlubší otvory do zdi. Do nich vložte hmoždinky a potom dlouhými šrouby zárubně přišroubujte a opatrně je dotáhněte. Opatrnost je na místě, šroubování neuspěchejte, aby hlava šroubu nezpůsobila na dveřích nenapravitelné škody a dřevo nerozštípla.

Pokud jste tak trochu domácí kutilové a chystáte se doma předělávat například koupelnu, nakoukněte pro další rady do našeho článku s názvem: „Ukotvení umyvadla – poradíme, jak na to“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: berdickwindows.com, lewisbridge2.blogspot.com, r3.cygnuspub.com, home-improvement.3owl.com, princetoncapblog.com, wstoollibrary.org, doorking.com, img.diynetwork.com, obystroika.ru, digitallocks.com

7.5.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist