Jak na umakartové jádro?

Převážná většina obyvatel České republiky žije v panelových domech, v nichž se v mnoha případech uchovala nevzhledná umakartová jádra. Jejich rekonstrukce budí zděšení nejednoho majitele panelového bytu, jelikož je všem jasné, že nastal čas kvalitních zděných koupelen.

128686-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Co že to vlastně je UMAKART?

V podstatě se jedná o obchodní značku pro umělý karton, tedy papír, vytvrzený pomocí umělé pryskyřice. V kovovém konstrukčním rámu fungují umakartové desky jako stěny panelákových koupelen a často se s nimi setkáte, opět v paneláku i na WC. Jejich stáří se obvykle odhaduje minimálně na 20 až 25 let., což je na pováženou. Právě vinou umakartového jádra bývají sanitární interiérové prostory v panelácích hygienicky naprosto nevhodné. Kromě toho, že se zde tvoří bezpočet druhů plísní a hub, z pohledu moderního bydlení jsou bytová jádra naprosto nepraktická a tudíž i nevhodná.

Co nás nutí k rekonstrukci?

Proč se tedy vrhnout na rekonstrukci? Důvodů je hned několik. Během uplynulého času dochází v případě umakartového jádra ke zprohýbání, umyvadlo i WC se postupně uvolňují a celý systém se pak následně rozpadá. Větrání bohužel nestačí, pokud vůbec nějaké v panelákových garsonkách existuje, o zvukové izolaci pak ani nemusíme hovořit. Nejvhodnějším řešením je kompletní rekonstrukce bytového jádra. Doporučujeme z něj uchovat pouze šachtu se stávajícími instalacemi. Nebudete litovat, když se náhle ocitnete v čistém, voňavém a možná i větším prostoru, který se teprve teď může po právu pyšnit názvem koupelna.

Pár rad pro úspěšnou rekonstrukci bytového jádra

Polovinu úspěchu vám zajistí kvalitně připravený projekt. Rozhodně se vám vyplatí, budete-li se zajímat i o sebemenší detaily a na všechno se důkladně informujete. I v případě, že se vám budou zdát vaše požadavky trochu nestandardní, nezdráhejte se je vznést, třeba dojdete k zajímavým kompromisům, nebo se ukáže, že je lze kompletně zrealizovat.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Důkladně se zaměřte na výběr obkladového materiálu, sanitární keramiky a baterie. Materiály si osahejte a pokud je to jen trochu možné, pak si na dlaždice zkuste stoupnout bosou nohou, to proto asbyste byli schopni posoudit, zda je vám příjemná na omak jak povrchová úprava, tak případné vzorkování. Mějte také přitom na paměti, že nejdražší nemusí vždy znamenat nejkvalitnější.

Při výběru firmy se rozhodně vyplatí, sehnat si reference, porovnat realizace a ceníky a v nejlepším případě vsadit na doporučení dobrých známých, kteří již mají s rekonstrukcí bytového jádra patřičné zkušenosti.

Zásadní je také smlouva a stavební povolení. Je dobré mít po ruce vždy několik kopií a originál pečlivě uschovat doma. V případě obou listitn je veledůležité to, aby seděla jednotlivá data, termíny, údaje o provedených a chystaných prácích apod.

Chystáte-li se tedy na rekonstrukci umakartového bytového jádra a nevíte jak na to, doufáme, že vám tento článek alespoň trochu pomohl se v této problematice zorientovat. Pamatujte, že je ale vždycky lepší, když se poradíte s odborníky, kteří vám rádi poradí a jistě vám i poskytnou mnohé varianty pro inspiraci.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: modern-decors.com, home.vicnet.net.au, interi0r.com

5.11.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist