Jak na trhliny a spáry

Spár a trhlin se v bytě, natož v domě, najdete bezpočet. Co s nimi? Samozřejmě opravit, ale jak na to? Vůbec nejjednodušším způsobem je zakoupit v nejbližším specializovaném obchodě tmel a pistoli a hmotou spáru „přemáznout“. Jako u všech jiných materiálů i zde však platí, že není hmota jako hmota a univerzální recepty neplatí.

116454-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nabídka tmelů (spárovacích a mnoha dalších opravných hmot) je vskutku pestrá. Většina tmelů, prodávaných v tubách, takzvaných kartuších, se honosí přívlastkem „universální“. Není to pravda, každá tato hmota má jiné složení a také odlišné určení. Záměna může v důsledku vést spíše ke škodám a zbytečným finančním ztrátám. Jen některé tmely jsou například přetíratelné barvami, jiné jsou určené pro vnitřní i vnější, případně pro obojí použití, další lze aplikovat na opravy v mokrém prostředí atp. Universální není skutečně žádný takový materiál.

Pasty pro interiéry
Nejvíce používaným tmelem je akrylový tmel, který se vyrábí v několika barevných odstínech od bílé přes šedou až k černé. Slouží hlavně k zatmelení spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Je snadno přetíratelný disperzními i akrylátovými barvami, s jejich pomocí překryjete přechody mezi zdivem a sádrokartonem, betonem a dřevem a dalšími kombinacemi. Akrylovým tmelem se zakryjí trhliny ve styku dvou materiálů, na zatmelení spár v omítce je výhodnější použít speciální akrylový štukový tmel. Vzhledem k obsahu drobných částeček písku není zcela hladký, proto vytváří dokonalou iluzi struktury omítky.

Do koupelen a vůbec vlhkých prostor se hodí vodovzdorné silikony. Utěsníte jimi spáry mezi vanami, sprchovými kouty a stěnami, v kuchyních pak třeba škvíry mezi dřezy a pracovními deskami kuchyňských linek. Stejnou službu zastane i univerzální silikon, avšak ve skutečně mokrých místech je vhodnější silikon obsahující protiplísňové fungicidní látky na bázi kyseliny octové. Hmota je ovšem agresivní vůči kovům a způsobuje jejich oxidaci.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Lidově „medvědí lejno“  
Především na střechy, obecně pak na nejrůznější opravy v hrubé stavbě, jsou nejvhodnější plastické tmely. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, vyplnit jimi lze spáry v betonu, mezi cihlami, ve dřevu a dokonce ve stycích kovu s nejrůznějšími a hlavně různorodými materiály. Lidově zvané „medvědí lejno“ se odborně nazývá butylenový tmel.

Tmely určené pro domácí i profesionální použití jsou balené v kartuších jednotného tvaru. Tuba se vloží do speciálních „kleští“, pistole. Postupným mačkáním „spouště“ se posouvá kovová tyč, která tlačí na dno obalu.

Přehled tmelů a jejich použití

–         stavbařský butylenový tmel – vnější spáry panelových domů,
tmelení skleníků, dotmelení klempířských lemů, odolává vodě

–         střešní bitumenový tmel – i na mokré povrchy, lepení střešních
šindelů za studena, opravy oplechování, odolává povětrnostním
podmínkám

–         akrylový tmel – přetíratelný barvami, tmelení spár rámů oken,
parapetů, rohových spár sádrokartonových konstrukcí (pouze pro
interiér)

–         silikon – akrylový tmel – tmeli pro venkovní použití

–        akrylový štukový tmel – tmelení prasklin a spár v omítce, napodobí
strukturu štuku

–        tmel na opravy „univerzální“ – menší spáry v betonu i zdivu, drží i
na kovech, živičných lepenkách a asfaltu, použití i za vlhka

–        univerzální silikon voděvzdorný – smalt, keramika, kov

–        sanitární silikon – přísady proti plísním

–        neutrální silikon – nezpůsobuje korozi kovů

Foto archiv autora

Pavel Hluchý
13.1.2006 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist