Jak na pronajatý byt?

Bydlíte v pronajatém bytě, ale necítíte se tam jako doma? Je dobré pouštět se do úprav, když je to vlastně jen „na chvíli“? Požádali jsme interiérovou designérku Andreu Hylmarovou, aby nám poradila, jak postupovat.

116442-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Zařizování pronajatého bytu zpravidla vyžaduje dost specifický přístup vyplývající z mnoha omezení, která s sebou nese. První skupina omezení vyplývá už ze samotného prostoru, který si pronajímáme. Většinou slevíme z ne zcela skvělé dispozice nebo třeba zastaralé kuchyně, důležitější naopak bývá poloha bytu a jeho celková velikost. Další omezení si tak trochu vytváříme sami, když si říkáme, že byt přece není třeba nějak zvlášť zařizovat, protože jsme tu jen „na chvíli“ a stejně není náš. Jenže tohle všechno neznamená, že se na takovém místě nechceme cítit dobře a stačí nám žít jen ze snů o budoucím krásném bydlení „ve svém“.

Jak tedy postupovat, abyste i v pronajatém prostoru vytvořili hodně muziky s omezeným rozpočtem i úsilím?

1.    Ještě před podpisem smlouvy
Ptejte se na možnosti úprav už při prohlídce bytu. Pokud se vám některé věci v interiéru moc nezdají a rádi byste je upravili, dohodněte se s majitelem na takových úpravách předem. Někteří vám stěží dovolí pověsit na zeď obrázek, ale mnozí jiní nemají problém třeba s tapetováním, výmalbou nebo dokonce vybudováním vestavěné skříně, kterou posléze rádi odkoupí.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

2.    Hledejte vlastní styl
Každý skvělý interiér je postavený na silné myšlence, má koncept, téma a specifickou atmosféru, kterou snadno identifikujete. Klientům vždycky říkám, aby základní elementy svého stylu hledali nejdřív v sobě. Nesnažte se zaškatulkovat svůj styl do některého z tradičně definovaných stylů a ten reprodukovat.  Zamyslete se spíš nad tím, jaké prvky, barvy, materiály či tvary vám v interiéru dělají dobře a na nich začněte stavět vlastní styl.

3.    Můj styl se sem nehodí
Když už si uděláte jasno v tom, že byste rádi interiér třeba v chladnějších neutrálech nebo čokoládově hnědé, narazíte často na to, že je v bytě dubová podlaha se silně žlutým podtónem a tahle kombinace prostě nefunguje. Můžete se snažit podlahu nějak „přebít“ zbytkem zařízení, ale pokud ji kompletně nezakryjete třeba celoplošným kobercem, budete nejspíš  z výsledku ještě víc smutní. Tady je nejlepší respektovat původní vybavení a snažit se na něm najít něco hezkého. Vraťte se k elementům vlastního stylu a hledejte odpověď na otázku, jak je do interiéru vnést, aniž byste ho příliš „znásilňovali“. Neupínejte se přitom jen na barvy, jsou sice podstatné, ale jen o nich dobrý interiér zdaleka není.
Pořád vám dubová podlaha nevoní? Pamatujte, že v pronajatém bydlení nebudete navěky, takže si chladnější neutrály nechte do budoucna a dopřejte jim pak podlahu, která jim sluší.

4.    Co je na interiéru krásné?
Když jste si interiér pronajímali, určitě vás na něm něco zaujalo. Možná krásné staré zachovalé parkety, vysoké stropy, skvělý výhled, zajímavá dispozice, výklenek nebo stropní trámy. Snažte se takové prvky zdůraznit, dát jim prostor vyniknout nebo na nich dokonce celý interiér založte.

5.    Vyplatí se nakupovat nábytek?
Nejčastější situace je taková, že v bytě už nějaké základní zařízení je, něco si přivezete sami a něco se asi bude muset pořídit. Při pořizování nového nábytku pak často automaticky saháme po nejlevnější variantě s tím, že se ho při dalším stěhování zbavíme. Když ale pořídíte nadčasový kousek, může se investice do kvalitnějšího a dražšího zařízení dlouhodobě vyplatit.
V takové situaci se ptejte sami sebe, jaká je pravděpodobnost, že daný kus někdy v budoucnu použijete nebo komu by pak mohl sloužit. A určitě sáhněte spíš po jednodušším, stylově neutrálním nábytku, který můžete jednou využít jak v pracovně, tak třeba v dětském pokoji.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

6.    I profesionál se může vyplatit
Investice do konzultace s interiérovým designérem se může vyplatit zejména tehdy, když máte v plánu zůstat v bytě déle, s prostorem si zkrátka nevíte rady a přitom je pro vás důležité trávit čas v příjemném prostředí, kde se budete cítit doma. Prostředky vložené do poradenství se často vrátí v podobě praktických rad, jak využít váš stávající nábytek nebo co a kde nakoupit tak, abyste to mohli využít i v budoucnu. Poradí vám i tehdy, když se nevyznáte v barvách a jejich odstínech, sytostech či jasech a nemusí to trvat déle než hodinu.

Ať už zařizujete pronajatý byt nebo dům na jakkoli dlouho, zkuste si to užít. Vždyť máte skvělou příležitost experimentovat a objevovat nové možnosti, které jednou při zařizování vlastního prostoru určitě zúročíte. 

ANDREA HYLMAROVÁ
Interiérová designérka
www.andreahylmarova.com
www.facebook.com/AndreaHylmarova
Foto: olympiclondonaccommodations.com, docslate.com, goodearlproperty.co.uk, idesignarch.com, vrbo.com, trendecoration.com

10.12.2012 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist