Jak na pavučinu kabelů v bytě

Znáte to? Víc elektrotechniky v domácnosti zákonitě znamená chumel kabelů pod počítačem a další změť šňůr u televize, případně jiné elektrotechniky. To vše ještě navzájem propojeno připomíná klubko hadů, které nevypadá v interiéru vašeho bytu právě elegantně. Kdo to má pak rozmotávat? Poradíme vám, jak s nevzhlednými kabely zatočit.

133687-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: archiv redakce

Pokud se vám to v domácnosti hemží navzájem napojenými prodlužovačkami a přetíženými spotřebiči je nejvyšší čas zakročit, protože mít kabely takto volně je nejen nepraktické, ale i nebezpečné. Přetížené zásuvky mohou vyhazovat pojistky.

Každý zkušený elektrikář vám potvrdí, že prodlužovací šňůry by rozhodně neměly být stálým řešením a měly by se postarat jen o dočasnou výpomoc. Spotřebitelské testy rovněž prokázaly, že se na trhu objevují prodlužovačky nevalné kvality, které mohou být příčinou požáru v domácnosti. Raději nakupujte u ověřeného výrobce, který ručí za kvalitu.

Hnízda kabelů zakryjte elegantně

Bez šňůr se asi doma neobejdete, ale způsobů jak zkrotit kabeláž existuje hned několik. Kabely od prodlužovaček či elektrických přístrojů lze schovat pod stůl, případně se jim dá vyhnout díky optimálně vymyšlené elektroinstalaci. Například kabelovodiče, což jsou držáky na kabely určené k připevnění pod stůl, snadno přišroubujete ze spodní strany desky pracovního stolu. Moderní pracovní stoly už obsahují i drátěné nosiče na kabely.

Konec prodlužovaček je možné schovat za pouzdro pro kabely. Vyrábějí se samolepicí, takže je snadno přichytíte k zadní straně nábytku, nebo barevné a v různých tvarech. Například ve tvaru mušle, která se otočí směrem ke zdi a zásuvky tak zakryje. Barvu lze sladit s nábytkem nebo přístroje a kabel je potom méně viditelný. Šňůry i zásuvky jsou tak skryty i před všudypřítomným prachem.

Trendem současné doby je na zásuvkách nešetřit. Jestliže stavíte dům nebo se chystáte na rekonstrukci bytu, je dobré pohlídat projektování elektroinstalace tak, abyste žádné prodlužovací šňůry nepotřebovali. Místo jedné zásuvky a prodlužovačky poslouží třeba řada sdružených zásuvek. Nad kuchyňskou linkou můžete mít místo prodlužovačky lištu, do které můžete kamkoliv nasadit zásuvky.

Bez kabelů a sekání do zdi se obejdete, jestliže využijete systém speciálních elektrických lišt, které umožňují přidávat a odebírat zásuvky právě tam, kde je to potřeba. V praxi to znamená, že lišty se položí po celé délce stěny pokoje, případně za kuchyňskou linkou. Na vás pak zůstane jen vložit mobilní zásuvku tam, kam chcete.

Uvnitř lišt lze vést datové i telefonní linky. Lišty se dají rovněž vybavit třeba úspornými svítidly, nabíječkami, datovými moduly či kuchyňskými doplňky. Zásuvky je možné v liště posouvat, přidávat další nebo je vyndat, bez obav z úrazu elektřinou.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: crookedbrains.net, decoesfera.com, bossart-funk.ch, gadgetsin.com, eupgrader.com, advrider.com, computerbild.de, manners.nl, theknottybride.com, thegreenhead.com, forums.overclockers.com.au, 4cabling.com.au, tested.com

19.5.2015 12:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist