Jak na energetickou dietu?

Zima a s ní spojené každoroční zvýšené výdaje na energie jsou opět tady! Zdražení plynu a stejně tak avizované zvýšení ceny elektřiny dozajista prodraží bydlení většiny našich domácností řádově o stokoruny. Ztráty však lze citelně zmírnit, pokud dokážeme ve svých domech a bytech šetřit.

(Zdroj: archiv redakce)

Jen málokdo z nás je ochoten ze dne na den změnit dosavadní styl života. Šetřit se ovšem dá i tak, aby to nijak zvlášť „nebolelo“. Vezměte si kupříkladu větrání. V omezeném prostoru uzavřené a přehřáté místnosti se člověk rozhodně nemůže cítit příjemně. Zejména v noci, kdy je tělo chráněné teplou přikrývkou a plíce přitom doslova lační po svěžím vánku. Nejlepším řešením je „stáhnout“ topení a jednorázově vyvětrat. Krátce, aby stěny nestačily vychladnout a vzduch se přitom stačil vyměnit. Celonoční větrání skulinkou pootevřeného okna při naplno puštěném topení značí jediné – plýtvání. Existují důkazy, že při snížení pokojové teploty o jeden jediný stupeň lze ušetřit až šest procent energie. V prostorách, kde se během noci doslova nic neděje – tedy v kuchyni, v hale, na schodišti – je dobré snížit nastavenou denní teplotu dokonce o dva až čtyři stupně, tedy na nějakých patnáct stupňů.

Moderní pomocníci 

Každý stupeň teploty nad dvacet stupňů znamená zvýšení nákladů o čtyři až šest procent, takže například u třípokojového bytu s dálkovým vytápěním (v případě, že topíte místo na 20 na 24 oC) mohou roční náklady výrazně převýšit tři tisíce korun. Snažte se v bytě udržovat i dostatečnou vlhkost. Klesne – li totiž k nule, což nemusí být při velkých mrazech s ústředním topení až tak mimořádné, bude vám zima i při pětadvaceti stupních. Vhodné je pořídit si a sledovat vlhkoměr!

Rozložení tepelných ztrát
Část konstrukce Rodinný dům Bytový vícepodlažní dům
okna a venkovní dveře 30 – 40% 40 – 50%
obvodové stěny 20 – 25% 30 – 40%
střecha 15 – 20% 5 – 8%
podlaha (strop sklepa) 5 – 10% 4 – 6%
Termostaty, odvzdušňování a izolace

K moderním pomocníkům patří například termostaty, s jejichž pomocí automaticky regulujeme požadovanou teplotu v jednotlivých podlažích či místnostech bytu nebo domu. Jejich výhodou jsou jak programovatelná paměť, tak možnost řízení na dálku prostřednictvím PC nebo i mobilního telefonu. Zbytečnému úniku tepla zamezíme rovněž pravidelným odvzdušňováním radiátorů ústředního topení a kvalitní izolací potrubí rozvodů vody ve sklepě, v garáži nebo v komorách ještě před zahájením sezóny. Tělesa radiátorů by také neměla být zakrytá nebo obložená všelijakými ozdobnými mřížkami nebo bedněním, aby okolní vzduch volně cirkuloval a stejnoměrně se mohl ohřívat.

Skrytí a nenápadní žrouti

Zima se vyznačuje i mnohem kratšími dny, což značí prodloužení doby umělého osvětlení o několik hodin denně. Osvětlení přitom přestavuje až 10 % celkových nákladů na elektřinu v domácnosti, přičemž 90 % energie žárovky se přemění v teplo. Průvan v peněžence proto lze zmírnit instalací úsporného osvětlení. Žárovky dokážou ušetřit až osmdesát procent elektrické energie a vyplatí se zejména tam, kde svítíme dlouho nebo dokonce nepřetržitě. Ač se to zdá být téměř neuvěřitelné, okrádat mohou i elektrospotřebiče v úsporném režimu, které ze sítě i ve spícím stavu odebírají až 45 % běžné spotřeby. Dilema jak například přes den, kdy nejsme doma, nebo na noc eliminovat tuto spotřebu skutečně na minimum, je například jejich zapojení na jednu rozdvojku s vypínačem. K dražším variantám úspor pak logicky přispějí rozsáhlejší, zejména stavební úpravy. Od výměny jednoduchého zasklení za okna s izolačním dvojsklem až po tepelnou izolaci podlah nebo dokonce celé budovy.

Foto: Rockwool, Rigips, AQ okna a archiv autora

Pavel Slepý

Publikováno: 13.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

Originální recept na klobásové kremrole

Návod na klobásové kremrole.

Karlozor - Pozor na odkládání materiálu na stavbě

Karel se zase jednou na stavě rozčiloval. Diví se, jak je uložen materiál na stavbě. Konkrétně dělníci dle slov Karla neuklidili sádrokartonovou desku.

Karlozor a namontovaná futra načas

Je to tedy s podivem, ale Karel jednou za čas zase chválil. Jak už ke konci stavby sil a peněz ubývá, tak i Karel si víc sleduje, co je a co není hotové.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.