Jak má vypadat studentský pokoj?

Vybavení pracovního místa pro prvňáčka, středoškolského či vysokoškolského studenta, se musí řídit stejnými pravidly, jak při návrhu a řešení např. managerské nebo úplně jiné kanceláře. Ergonomická kriteria jsou ve vše případech stejná. A důležité nejsou pouze parametry nábytku jako takového, ale také jeho umístění. V neposlední řadě hraje roli také design pracovního místa a přirozeně i jeho osvětlení.

125679-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Celá problematika by se svým způsobem dala vyřešit zakoupením plně polohovatelného nábytku, který se dokáže přizpůsobit fyzickým a jiným proměnám svého uživatele. Pak by stačilo měnit pouze výšku sedáku, sklon opěráku a výšku pracovní desky stolu. Pokud by takový stůl měl navíc možnost měnit také velikost pracovní desky tak, aby dokázal vyhovět všem druhům studia a zaměstnání, pak by opravdu stačilo jedno pracovní místo na celý život a člověk by nemusel nic řešit. Bohužel ale takový universální nábytek neexistuje.

1. klíčová je výška desky stolu. Ta by měla být tak vysoká, aby se u ní člověk nemusel hrbit. Ideál je, pokud vzpřímeně sedící postava může zcela volně položit na desku stolu svoje předloktí a to tak, aby bylo přibližně v pravém úhlu ke trupu těla. S tím logicky souvisí výška sedáku pracovní židle.

2. příjemným a dnes vlastně nutným standardem jsou polohovatelné pracovní židle. Základním parametrem je výška sedáku a sklon opěráku. Právě tyto dvě vlastnosti by měla mít každá pracovní židle. Jako nadstandard je možné chápat nastavitelnou výšku područek a případně také jejich sklon.

Ideální vzpřímené sezení je pak takové, kdy chodidla jsou volně položená na podlaze a stehna přitom zůstávají v takřka vodorovné poloze, lépe velmi mírně skloněná (cca o 5 stupňů).

Velká fotogalerie moderních interiérů

3. stůl, respektive jeho deska, by měla být dostatečně osvětlená a to následujícím způsobem. Světlo by mělo přicházet tak, aby si sedící a např. píšící člověk nestínil vlastní rukou. Pro praváka je tedy ideální mít zdroj světla na levé straně, pro leváka pak na pravé. Vhodné jsou polohovací lampy, které mohou svým nastavením vyhovět jakýmkoliv potřebám.

4. pokud uživatel používá tiskárnu, pak ta by neměla být na desce pracovního stolu a ideální je, když je umístěna zcela mimo psací stůl. Její pohybující se tisková hlava může přenášet rázy a chvění na pracovní desku a to není – zejména při psaní či jiné práci-vhodné. Toto pravidlo ale není z těch nejdůležitějších a důležitý je také typ tiskárny a její mechanické projevy.

Red.
Foto firem Akcent nábytek, Alax

21.8.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist