Jak ideálně temperovat interiér

Léto je stejně jako zima obdobím, kdy se jedním z důležitých parametrů kvalitního bydlení stává teplota. A konec léta pak rozhodně sebou nese zamyšlení nad nastávající topnou sezónou. Za měsíc totiž klesnou teploty pod hranici, která nám je příjemná. A v jaké teplotě by člověk měl doma bydlet? A jak to souvisí s kvalitou života obecně?

125687-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Podle průzkumů patří Češi mezi nejteplomilnější národy světa. Je to ale potřeba ještě uvést na pravou mírou. Onou teplomilností se nemíní ani tak obliba horkého léta, jako skutečnost, že si právě v Česku vytápíme své interiéry na poměrně nevšedních 25 stupňů a zatímco jinde jsou ochotni doma chodit ve svetrech, tak Češi si raději otočí kohoutkem a dál chodí v negližé. A je to vidět v prvé řadě na provozních nákladech spojených s bydlením a pak také na větším množství běžných infekčních onemocněních. Právě k těm je organizmus žijící v „přetopeném“ prostředí poměrně hodně náchylný. A co znamená slovo  „přetopené“?

Optimální teploty

Obytné místnosti bychom měli temperovat přibližně v rozmezí 18 – 22 °C.  Horní hranice tohoto intervalu je vhodná pro lenošivé nic nedělání, ale rozhodně ne na spaní. Spodní hranice je naopak ideální pro jakoukoliv klidovou práci typu práce s počítačem. Pokud pracujeme skutečně fyzicky, pokud tedy uklízíme, luxujeme atd. , tak pak nám postačí 15 – 17 °C.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Nejnižší teploty 15 °C se doporučují v kuchyni, kde se v drtivé většině člověk nějak pohybuje, kde neleží a nečte si knížku a kde je mnoho dalších zdrojů tepla (vařiče, trouby atd.). Naopak nejvyšší teplota by měla být v koupelně, kde se pohybneme bez oděvu. Tam se doporučuje 24 °C. V ložnici postačí teplota kolem 17°C.

Red.
Foto PoliForm

25.8.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist