Jak efektivně čistit čalouněný nábytek

Máte doma sedací nábytek – křeslo či židle – ještě po prababičce? Jsou to pěkné kousky, avšak látkový potah je tak zničený, že je máte raději hozené v nejtmavším koutě sklepa? Stačilo by málo a bylo by z křesla krásné a nejpohodlnější místo k lenošení.

123421-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Před čištěním látkového čalounění na vašem drahocenném nábytku si vždy dejte pozor na to, zda není složení látky čalounění nějak zvláště specifické a nevyžaduje-li tak speciální péči. Nikdy nepodceňujte návod k použití čisticího prostředku, jímž se chystáte textilní čalounění ošetřit a dodržujte uváděný postup. Znečištěnou část čalounění je vždy dobré čistit celoplošně – konkrétně například od vnějšího švu po šev vnitřní. Rozhodně se nezdráhejte požádat o radu odborníka.

V případě silně znečištěného čalounění, například od odolných skvrn je pak více nežli na místě, informovat se na postup odstranění nečistoty přímo u odborníka anebo, pokud je to možné, eventuálně u výrobce nábytku. Mezi velmi časté chyby při údržbě znečištěného čalounění nábytku patří také obyčejná unáhlenost. Nábytek bychom po očišťovacím procesu rozhodně neměli ještě  ve vlhkém stavu používat, a to jak na sezení, spaní, ale ani na odkládání čehokoliv). Vyplatí se počkat až do úplného vysušení čištěného místatextilie obecně.

Při zásadnějším znečištění je zpravidla vždy potřeba skvrnu, či jinou případnou nečistotu nejprve odstranit vysáním nebo vykartáčováním, za použití kartáče s měkkými štětinami, které na rozdíl od tvrdých, látku čalounění nepoškodí prodřením. Ať už čalounění vašeho nábytku budete čistit za použití jakékoliv pomůcky, nezapomeňte, že  ošetření je dobré provádět plynulými tahy, a to vždy po směru vlasu. V každém případě, jestliže se vám skvrny nepodaří odstranit hned na poprvé, rozhodně neaplikujte žádnou čistící chemii vícekrát po sobě v kratším časovém intervalu. Každý prostředek na údržbu textilního čalounění je vždy doporučováno používat znovu až po úplném vyschnutí předchozího čistícího procesu.

Lucie Sýkorová

Foto: homedit.com

7.7.2014 12:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist