Jak doma zajímavě vystavit knihy

Ačkoli 21. století je érou elektronických knih, jistě máme doma všichni mnohem více knih klasických, papírových, ať už brožovaných anebo vázaných v krásných pevných deskách. A takové knihy si jistě zaslouží dostatek pozornosti již právě kvůli svému zpracování vazby anebo obalu. A nejen obsah, ale i vnější způsob úpravy knih je důvod, proč by měly být v interiéru vystaveny knihy v náležitém stylu.

120692-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Jak tedy představit v interiéru své oblíbené knihy, o kterých se říká, že ty prostě musí v každé správné knihovně být? 

1.    První možnost jak prezentovat knihy se nabízí v podobě barevného odlišení.  Uspořádání knih podle barvy může mít v interiéru až nečekaný účinek, zvláště pokud vaše sbírka knih čítá opravdu hodně exemplářů. Ale i méně početná sbírka může být prezentována tímto způsobem, zabere to méně času a je to praktičtější. 

2.    Rostoucí trend tisku barevně mnohem pestřejších knih než tomu bývalo kdysi, poskytuje další možnosti jejich vystavení, zkuste například vytvořit z nich postupně zvyšující se spirálu a přitom knihy barevně míchat. Tak zůstanou hřbety knih dobře viditelné jak pro pouhé prohlížení, tak pro aktuální výběr žádané literatury.

3.    Máte-li hodně knih brožovaných anebo starých a jejich hřbety jsou již velmi opotřebované a v knihovně působí spíše rušivě než dekorativně, zabalte je všechny do jednotného obalu a zvolte pro jejich popis jednotný typ písma a opět je vystavte.
 
4.    Velmi vzácné knihy anebo výtisky můžete ukrýt před prachem pod průhledný skleněný poklop a nemusíte se tak obávat jejich poškození.

5.    Máte-li rádi své knihy vždy při ruce, pořiďte si pro ně stěhovací knihovnu na kolečkách. Vaše pojízdná knihovna tak může mít po nějako dobu své místo klidně i uprostřed místnosti jako dělící příčka. Anebo si knihy můžete libovolně po bytě přemisťovat vždy podle potřeby. To bude výhodné zvláště pro ty z vás, kteří knihy ve větším množství potřebují ke svému studiu anebo k práci.

6.    Může se stát, že ve své sbírce knih máte i několik takových, jejichž obsah není nikterak zajímavý či aktuální, ale pro svůj způsob zpracování vazby se s nimi nemůžete rozloučit? Pak je můžete prezentovat nejrůznějšími způsoby, například převázané stužkami, ozdobnými provázky anebo si z nich vytvořit podpěru pro malý odkládací velmi originální stoleček.

7.    Důležité je, abyste pro prezentování svých knih využili takový způsob, který se vám samotným líbí a přináší do vašeho interiéru zajímavý nápad nebo změnu. Využijte k tomu to, co vy osobně máte rádi. Uspořádávejte knihy například podle velikosti, v zadní části knihovny umístěte knihy větší a směrem dopředu pokládejte knihy menší velikosti. 

Pokud máte doma opravdu rozsáhlou sbírku knih a literatury, neobejdete se pravděpodobně bez velké domácí knihovny, ale ani pohodlného sezení a vhodného osvětlení, které vám zajistí dostatečné osvětlení místnosti při čtení. Zajímavou inspiraci v tomto směru hledejte právě na našich stránkách.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com

25.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist