Jak dát svému bytu styl?

Co to znamená vytvořit byt ve vlastním stylu? A jak to udělat v případě, kdy každá část bytu je jiná a vypadá nejednotně asi jako byt, který bychom mohli označit slovy „každý pes jiná ves? Co v takovém případě pomůže? Zkuste jednoduchý způsob pomocí barev, tapet a třeba také textilních nebo jiných doplňků.

126142-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Když se mluví o interiéru, který je stylový a nebo vyladěný, harmonický atd., tak se tím má v prvé řadě na mysli, že takový byt má nějaký výrazný charakter a že se jeho autor zjevně řídil  nějakou myšlenkou, nějakou představou o uspořádanosti všech druhů nábytku a jiných zařizovacích předmětů. Zní to složitě, ale je to vlastně velmi prosté. Zkuste použít jednoduchý nástroj na vytvoření vlastního stylu. Stačí využít efektu „podobnosti“ a „jednoty“.

Jednota

Vyladěný byt a nebo byt, který máme chuť podobnými slovy označit, má ve většině případů nějaký jeden základní společný jmenovatel. V praxi to znamená, že např. v pokoji visí světla a světla ve stejném designu, ale tentokrát nikoliv stropní, ale třeba nástěnná a to jsou pak použitá také v předsíni či kuchyni. Stejnost či podobnost těchto světel vytváří zmíněnou „jednotu“. V matematice se tomu říká „společný jmenovatel“. Podobně je tomu s barvami, se stylem používaného nábytku v místnostech bytu atp. Jednotlivé zařizovací předměty a výbava pokoje, kuchyně, ložnice či jiných částí bytu, by spolu měly ladit, asi jako sako a kravata, přičemž jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout, je používání efektu podobnosti a tedy vlastně efektu opakování. A konkrétně?

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

TIP: zkuste např. v předsíni vymalovat ve svém stávajícím a třeba neuspořádaném bytě jednu stěnu výraznou pastelovou barvou. A ve stejné barvě si pak nechte přečalounit křesla v pokoji. A pokud se vám nechce „převlékat“ sedací nábytek, pak můžete do zmíněné barvy převléknout třeba jen polštáře na gauči.
Podobně si můžete vyhrát s tapetami. Budete potřebovat tapetu s výrazným a dekorativním vzorem a tuto tapetu pak použijete na jednu stěnu v pokoji a stejně tak i např. v pracovně. Zbylé stěny mohou zůstat bílé a pokud je tapeta např.  bílo zelená (což se jistě bude k okolním zdem hodit), tak pak můžete zkusit třeba znovu polštáře na gauči převléknout do zelených potahů. A nebo si na místo zelených potahů pořiďte stojací lampu se stejně tak zeleným stínítkem. Pracovat také můžete s barvou koberce.

TIP 2: velmi efektní je např. také sladění barvy závěsů s barvami jiných bytových textilií, ať už jsou to pak potahové látky, dekorativní dečky, nebo podlahové krytiny typu koberec.

Stejně je možné uvažovat např. o interiérových dveřích. Když budou všechny ve stejném designu, nebo ve stejné barevnosti, opět se tím pádem bude byt tvářit jednotněji a vyladěněji.

Ale tento způsob není samospásný a neměl by vést k přesvědčení, že různost a kontrast bytovému interiéru škodí.

Red.
Foto Dorian Dekor

22.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist