Investice do denního světla?

Zajímá vás, jak si levně prosvětlit domov a zároveň ušetřit? Daleko za námi jsou dnes časy, kdy v nabídkách stavebních firem existovaly pouze střešní okna a dál už nic. Moderní designové trendy volí novou cestu.

112508-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Co je to světlovod?
Světlovod je energeticky pasívní stavební prvek, jenž přináší do prostoru přirozené světlo. Původní myšlenky odrazu světla v prostorách budov bez oken užívali již staří Řekové. Dnešní typ byl sestrojen přibližně v polovině 20. století. Běžně užívat se pak začal v průběhu devadesátých let.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

K čemu slouží?
Primární účel je přivedení denního světla do místností bez střešních oken (místnosti uprostřed dispozice domu) např. tmavé chodby, šatny či koupelny. Tedy takových prostor, kde je jinak nutné využívat umělé osvětlení. Je samozřejmé, že umí přivést jen tolik světla, kolik umožňuje aktuální počasí, roční období a sklon střechy. Zároveň záleží na světové straně jeho umístění a vlastnostech tubusu.
V dnešní době nabízí i další užitečné funkce jako je přídavné větrání či přídavné elektrické osvětlení v těle světlovodu. Dokáže tak vyřešit více problémů v rámci jediné stavební úpravy.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Z čeho se skládá světlovod?
Ze tří částí. První je kopule či průhled vyčnívající nad povrch, nejčastěji plastová či skleněná, jež zachytává maximální množství světla a láme ho do potrubí, jenž je částí druhou. Ta se nazývá tubus. Vlastnosti tubusu (délka, užitý materiál) jsou pro celý světlovod směrodatnými. Tubus je zevnitř pokrytý extrémně reflexním materiálem, který odráží paprsky světla s minimální ztrátou k difuznímu sklu (difuzéru), jenž je (většinou) pomocí efektu Fresnelových čoček (vzájemnými odrazy znásobí světelný efekt) rozlije po místnosti.

Kam je vhodné ho umístit?
V dnešní době na v podstatě libovolný typ střechy. Rovné i šikmé pod sklonem 15-60°. Vlastní tubus se vyrábí v různých šířích a délkách. Od toho se samozřejmě odvozuje množství světla, které je schopen do místnosti přivést. Pro představu se šíře pro domácí použití pohybují v rozmezí 15-35 cm u pevných tubusů a překračují oněch 35 cm u flexibilních. Ty ovšem často trpí na výraznou světelnou ztrátu. Délky tubusů se pohybují od 20 cm až k desítkám metrů v případě komerčního užití. Umožňují tak prosvětlení místností od denního světla jinak na hony vzdálených.

 

Komerční prezentace

 

22.8.2012 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist