Intimita, obslužnost a volba řešení

Při plánované nebo probíhající rekonstrukci toalety, či koupelny s toaletou, se uživatel logicky dostává do situace, kdy se bude muset rozhodnout a použít tradiční stojací záchodovou mísu a nebo tzv. moderní a tuzemským zákazníkem ještě neozkoušenou toaletu závěsnou. Zdánlivá nevhodnost či nepatřičnost předmětu takové diskuse není na místě. Zákazním totiž stojí před volbou ve jménu svého vlastního hygienického a komfortního, tedy pohodlného zázemí.

116208-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Tradice, respektive „klasické“ řešení

Vyzkoušeným a dominantním řešením všech toaletních místností, je „stojací“místa, tedy mísa upevněná k podlaze. Hovořit o tomto způsobu jako o tradičním není úplně na místě, neboť zákazník jednoduše před několika lety neměl jinou možnost. Nicméně, stojací toaleta má jednu hlavní přednosti a jednu relativně zásadní, nevýhodu. Zmíněná přednost spočívá v upevnění toalety do podlahy, tedy v ose zatížení samotného tělesa toalety uživatelem ( u závěsné toalety, která se vetkává do zdi, je váha uživatele silou kolmou na osu upevnění toalety), což předjímá co do pevnostního řešení tělesa toalety jednodušší řešení a tím pádem levnější výrobu a dostupnější koncovou cenu pro uživatele. (nabídka závěsných klosetů je však dnes je co do ceny v podstatě srovnatelná).

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Nevýhodou „tradičního“ řešení je komplikovaná údržba místnosti a to zvláště v případě, kde je v duchu „tradice“ mísa přiražena ke zdi a prostor, který je nejčastěji znečištěn, tedy ono místo mezi mísou a zdí, je tak v podstatě znepřístupněné. Uživatel tak bude muset vynaložit výraznější úsilí, aby udržel toaletu v jakém si hygienickém standardu, a nebo si bude muset zvyknout na postupné zkorodování zmíněného komplikovaného prostoru vlivem např. „neustále drobně přítomných“ kapének kyseliny močové.

Závěsné WC

Zmíněné problémy spojené s údržbou závěsná toaleta nemá. Je mnohem snadněji obsloužitelná a prostor pod ní a vedle ní je ošetřitelný jednoduchým pohybem hadrem. Bez ohledu na značku, výrobce atd. lze takové ešení jen doporučit a platí to zejména o domácnostech, které využívají osoby se sníženou mobilitou a nebo kde jsou děti, dnes tolik náchylné na celou řadu stále nových civilizačních nemocí.

Karel František Vosný
Foto archiv autora a forem JIKA, Ideal Standard, Villeroy and Boch
2.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist