Interiéru v historickém domě vládnou bílá a béžová

Zrekonstruovat byt v budově chráněné Národním památkovým ústavem není zrovna snadný úkol. Proto se majitelé pražského bytu na Letné rozhodli, že se raději obrátí na odborníka a svůj domov o rozloze 120 metrů čtverečních svěřili do rukou architektky Jany Schnappel Hamrové z dejvického ateliéru Objectum.

Zachovány byly dveře i obklady za topením

Tento byt najdete v domě z roku 1938, který se nachází v Praze 7 na Letné. Celý objekt je kulturní památkou, což je patrné jak ve společných prostorách, tak v bytových interiérech. Při rekonstrukci byly proto respektovány původní prvky, jako jsou například dveře či opaxitové obklady (desky z mléčného skla, odolné proti vysokým teplotám) za radiátory.

To se odráží i v celkové koncepci návrhu, který vychází ze zachování těchto cenných atributů a obsahuje další úpravy související s jejich doplněním nebo zvýrazněním.

Prim hraje společenská zóna

Byt má rozlohu přibližně 120 metrů čtverečních a přáním majitelů bylo mít co největší pobytový prostor, v němž převládají béžová a bílá barva. Na podlaze byly zachovány původní parkety, které byly barevně sjednoceny a namořeny na světlý odstín. Do stejného tónu je laděná i deska jídelního stolu. Nábytek byl většinou navržený a vyrobený na míru.

Ložnice tedy byla v tomto případě určitým způsobem „upozaděna“ a byla jí věnovaná minimální plocha. Její součástí a zároveň nespornou výhodou je však prostorná šatna, která je oddělená pouze skleněnou příčkou.

Inspirací se staly dobové fotografie

Návrh všech prostor vycházel z rešerše historických fotografií, které se pro architektku Janu Schnappel Hamrovou staly velkou inspirací. Výsledkem jsou například krásné prosklené dveře do vstupní haly. Ty se kdysi v tomto rekonstruovaném bytě nacházely, a proto podle původní podoby vznikla jejich replika. Díky nim se ze vstupní haly stal nádherný prostor plný světla.

Koupelna je řešená minimalisticky s použitím bílého lesklého obkladu, který koresponduje s opaxitovým obkladem za topením. Kontrastní prvek najdete ve sprchovém koutě, kde je použitý travertin, podobně jako je tomu ve vstupní hale objektu.

Také zde, ostatně jako v každém interiéru, hraje důležitou roli osvětlení, které se sice zdánlivě inspiruje původními materiály a tvary, ale zároveň sem vnáší nádech elegance a modernosti.

8.1.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist