Interiérový desing? Co vlastně hledáte?

Interiérový design a design zařizovacích předmětů, nábytku atp., není zcela volným uměním a musí splňovat celou řadu parametrů. Sebekrásnější židle bude zcela bezcenná, pokud se na ní nebude dát sedět a sklenice, která neudrží vodu, na tom bude stejně tak. Často se ale stává, že se zákazníci nechají pod tlakem módy okouzlit natolik, že podlehnou oné „hezkosti“ a na praktický rozměr věci zapomenou.

115653-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Od závěsného obrazu plnění žádné „praktické“ role neočekáváme, snad tedy jen tu, aby se dal pověsit. V případě obrazu tím pádem bude stačit, když se nám z jakéhokoliv důvodu bude líbit a bude v nás vyvolávat příjemné a nebo jiné pocity, emoce, stavy atd. V úvodu zmiňovaná židle ale bude muset naopak být v prvé řadě právě praktická a teprve pak se můžeme uspokojovat její estetickou hodnotou.

Interiérový design aneb vše v jednom

Interiérový, produktový ani jiný design, nepatří na rozdíl např. od malířství mezi tzv. volná umění. Jsou to sice také výtvarné disciplíny, ale zůstávají významným způsobem svázané s funkcí, kterou daný předmět, tedy např. obytný interiér, židle a nebo postel, musí splnit. Pravdou ale zůstává, že někteří designéři se s chutí pohybují na hranici volné tvorby a jednou se jejich práce podobá práci nevázaného výtvarníka a někdy spíše práci produktového designéra.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Interiérový design a ideální stav?  
Okřídlené úsloví říká, že ideálem a nebo samotnou podstatou designové tvorby je právě snoubení krásy s účelností. Svým způsobem to také znamená, že věci jako židle, stoly, lžičky, postele a nebo celé rodinné či činžovní domy, jsou tak krásné a hezké, jak dobře a spolehlivě fungují. Jinými slovy, ideálem je střední cesta, která ale není cestou kompromisů, ale cestou ideálního vyvážení takříkajíc na všechny strany.

Další inspirace pro interiérový design a vaše bydlení ve článku Bílý byt v bílém domě: pojďte na návštěvu

Red.
foto trendir.com, www.sma-mobili.com, Poliform

5.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist