Interiérový design, který miluje historii

Je to tak trochu vintage, tak trochu rustikální, a tak trochu eklektický styl. Interiérový design slaví revoluci v návratu k historii a opravdu se do ní zamiloval.

123425-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Jelikož se bydlení a jeho jednotlivé designové styly ubírají různorodými směry, nemohly se při svých spletitých cestách vyhnout ani melancholické historii. Designéři z celého světa čerpají inspiraci ze starých domů, obrazů, ale i historických knih anebo například starých továren. Velké oblibě se tento nový směr  zařizování interiérů těší především v Holandsku.

Pokud máte doma starý nábytek, nezbavujte  se ho tak rychle, ale oživte nápaditým nátěrem a klidně postavíte vedle moderní sedačky.  Jde o to, zachovat něco z toho, co vytvořili naši předkové, a proto upřednostňujte věci již použité – s duší a nějakým specifickým osudem. I v moderně vybavených kuchyních se nezdráhejte použít při jejich zařizování stoletý stůlmasivu, nad který můžete zavěsit formy na pečení a do kredence po babičce pak mohou přijít například staré váhy či mlýnky. Nezřídka přijdete na to, že na rozdíl  od těch moderních, mnozí z těchto letitých pomocníků budou i po desítkách let ještě funkční .

Nebojte se využívat symbolyobrázky. Velmi malebně si tento styl přizpůsobili sobě na míru právě Holanďané u nichž je tento styl bydlení tak populární. Hojně v jejich domácnostech najdete například plechové dózy s folklorními motivy a obrázky dřeváků a větrných mlýnů. 

My si samozřejmě asi nebudeme zdobit interiéry dvouocasými lvy, orlicemi ani podobnými symboly. Raději se zamyslete nad lidovými folklorními prvky.  Záhy přijdete na to, že se do vašeho kuchyňského koutu budou hodit vyřezávané květinové vzory anebo například baculaté hrnkypuntíky.

Velmi pěkně budou vypadat na sedacím nábytku i vyšívané přehozy kulatého tvaru, jako to mívaly naše babičky. Stěnám můžete například dopřát rámečky v selském stylu při jejichž výrobě mohou pomoci i děti. Stačí vám k tomu odštěpky od dřevěných latěk a hřebíky s velkou, výraznou hlavičkou. Sbijte čtyři dřívka nepravidelně k sobě a máte hotovo.

Lucie Sýkorová

Foto: Freshome.com, houzz.com

16.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist