Interiérová móda, evergreen a křeslo Sacco

Asi opravu všechna odvětví lidské činnosti podléhají tomu, co jsme si zvykli nazývat slovem „móda“. Módu si přitom spojujeme primárně se světem odívání, módní jsou ale také auta nebo způsoby bydlení, např. lofty a nebo stále „módní“ retrodesign šedesátých let. Móda přichází, trvá a pak zmizí a občas se objeví i nějaký „evergreen“, který se pak relativně natrvalo stane něčím neměnných. I v oblasti bydlení najdeme takové evergreeny a to nejen v historii dávno minulé, ale v době zcela moderní. Znáte „křeslopytel“ jménem „Sacco“ ?

Představte si ideální nábytek, dejme tomu ideální křeslo, které by bylo pohodlné a vytvarovalo by se vždycky podle toho, kdo si na něj sedne, sneslo by vlastně jakoukoliv zátěž, bylo by jej možné snadno ošetřovat, přenášet a k tomu by dobře vypadalo a dokonce by sneslo označení „designový solitér“.

Sacco je jednoduše „pytel“

V roce 1968 přišla trojice návrhářů Gatti, Paulini a  Teodoro s několika nákresy do tehdy již významné italské firmy Zanotta a tvrdili, že by chtěli takové ideální křeslo vyrábět a že vědí, jak vypadá. Vlastně se jednalo o pytel napěchovaný polystyrénovými kuličkami, který má svůj základní tvar daný svým střihem ( je to vlastně hruška) a se kterým je možné dělat úplně cokoliv, třeba si jej strčit pod hlavu jako oblíbený polštář a nebo si na něm hovět v jakékoliv poloze. Křeslo dostalo lapidární název „Sacco“, tedy italsky pytel, vak či tlumok.
Nikdo asi v té době netušil, že právě Sacco se stane nejpopulárnějším kusem nábytku v moderních i tradičnějších interiérech, a že získá takovou oblibu u laické i odborné veřejnosti. Designéři a architekti Sacco rádi používají zejména do domácností, kde je kladen důraz na eleganci, styl, a kde jsou zároveň děti, které na Saccu mohou „řádit“ a přitom nesnižovat jeho funkci ani estetickou kvalitu.  A běžní zákaznici dokázali věnovat Saccu takovou pozornost, že tento nekonveční kus nábytku zůstává v repertoáru značky Zanotta již 40 let.

Křesla: inspirativní fotogalerie

Firmu Zanotta, tedy stálici na designové/ interiérové scéně, zastupuje v ČR firma 3DH interiér

Karel Holý, zdroj: design bulletin CODE 29
Foto Zanotta

1.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist