Interiérová designérka radí: Bezpečný dětský pokoj

Zařídit si byt přesně podle svých představ není při dnešních možnostech velký problém. Jestliže si s něčím nevíme rady, můžeme se obrátit na bytové architekty, pročíst internet nebo zajít do prodejen s nábytkem. Jsou ale věci, se kterými si musíme poradit sami a zařídit je podle svých vlastních potřeb a to tehdy, přibude-li nám do rodiny malý přírůstek. Jak tedy zařídit dětský pokoj z hlediska bezpečnosti a praktičnosti?

110779-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pokud máme doma kojence, postačí nám v prvních měsících samozřejmě postýlka, v případě, že nejsme omezeni prostorem i přebalovací pultík a skřínka na svršky a hygienické potřeby pro miminko. V postýlce umístěné v ložnici, s námi může bydlet zhruba do dvou let, pak by bylo vhodné zařídit mu vlastní dětský pokoj.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

S tím, jak nám potomek roste, nároky na jeho potřeby jsou větší a větší. Dítě potřebuje prostor na hraní a na rozvoj vlastní osobnosti. Děti jsou velice vynalézavé, a tvůrčí a s tím musíme počítat při pořizování kompletního nábytku pro ně. Je třeba ovšem respektovat i skutečnost, že naše dítě má nárok na své vlastní soukromí. Jinak tedy bude vypadat dětský pokoj pro tříleté dítě, jinak musíme přemýšlet o interiéru pro školáka.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

S tříletým dítětem bychom měli být více v kontaktu. To znamená, že by neměl být problém nechávat do pokoje často otevřené dveře pro lepší dohled nad potomkem. Pokud je ovšem pokojíček situovaný tak, že se dveře neotvírají alespoň na 90° přímo ke stěně, ale zůstávají „trčet“ v místnosti, není to dobré pro bezpečnost dítěte. Při hrách a případném pádu se může o otevřené dveře zranit. Měli bychom tedy uvažovat o posuvných dveřích nebo alespoň shrnovacích, které lze umístit do zárubní jako „dočasné“ na dva až tři roky.

Malé dítě často leze po kolenou a na velkoplošném syntetickém koberci by mohlo dojít k nepříjemným oděrkám na kolenou a dlaních. Do nejvytíženějšího místa pro hraní musíme pořídit podložku, na které by ke zmíněným problémům nedocházelo. Můžeme koupit kusový koberec s hustým krátce střiženým vlasem, který působí velmi měkce a je antialergický. Dále to může být pěnová podložka, podobná těm, které užíváme v koupelnách. I její údržba je jednoduchá. V obchodech s dětským zbožím pořídíme i bavlněné prošívané podložky plněné tenkým molitanem nebo antialergickou střiží. Jsou potiskané nejrůznějšími dětskými motivy a vybavené atestem. Lze je jednoduše vyprat.

U samotného nábytku musíme také velmi dbát na bezpečnost, to znamená, že zohledníme nábytek bez úchytek, s otvory nebo zadlabacími úchytkami, které neční nad plochu dvířek. Místo kovového nábytku budeme volit raději dřevěný s plastovými nebo textilními a papírovými doplňky. Tyto měkčí materiály nabízejí i širokou škálu provedení a barev. I ty jsou v dětských příbytcích velice důležité. Rozvíjejí představivost a mají velký vliv na psychiku. Stolek a sedací nábytek by neměl mít ostré rohy, a pokud je v pokoji radiátor, měl by být opatřen dostatečným krytím. Totéž platí i o svítidlech. Jejich stínidla se dnes také vyrábějí v měkkých materiálech, které zaručují dostatečnou bezpečnost. Velký sortiment takovýchto výrobků nabízí kupříkladu Ikea, Kika či Sconto nábytek.

Autor: Vobrubová Miloslava
Interiérová designérka 

Foto: memois.com, rafirafi.com, modresdes.com, tktdw.com, tiktock2u.com

29.1.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist