Domů > Tipy a triky > Interiérová aranžmá ze sukulentů a tilandsií
Interiérová aranžmá ze sukulentů a tilandsií
Skvělým typem, jak oživit interiér nemusí být pouze pokojové rostliny anebo aranžmá z řezaných květin, mohou to být právě sukulenty a tilandsie. Přesto, že se u nich s květy setkáváme velmi zřídka, dokážou vytvořit zajímavé aranžmá při určitém seskupení například druhově příbuzných rostlin vyžadujících co nejpodobnější růstové podmínky.
Kombinovat můžeme například sukulenty s tilandsiemi anebo pouze různé druhy sukulentů mezi sebou. To už spíše záleží na vašem vkusu, případně na pěstebních podmínkách u vás doma. Na léto celé tyto aranžované a sesazované kompozice můžeme vystavit i venku na místě krytém před prudkým sluncem.
Tilandsie jsou zajímavé rostliny, které k životu nepotřebují ani zem ani kořeny. Stačí jim vzduch, světlo a rosa. Pro své neobyčejné vlastnosti se staly tilandsie hojně pěstovanou módní rostlinou, která dokáže sdílet s člověkem jeho nepříliš zdravé bydlení.
K životu potřebují hlavně světlo, a to zelené tilandsie se spokojí dokonce i s polostínem. Bílé však potřebují přímé slunce. Ve své původní vlasti si berou vláhu z mlhy, která se sráží na savých šupinkách rostlin. Přináší tak i minerální látky v podstatě sesbírané ze vzduchu.
V našich podmínkách musíme nahradit mlhu rosením. Ideální je použít zchládlou převařenou a odstátou vodu. Voda použitá přímo z kohoutku není vhodná. Je plná minerálů, které by tilandsie mohly časem zahubit.
Aranžování – inspirativní superfotogalerie
Této rostlině se velmi zavděčíme dostatkem proudícího čerstvého vzduchu, který se mimo jiné postará i o rychlé osušení rostliny. Trvale mokrý povrch rostliny se totiž může stát jedním z důvodů úhynu rostliny. Jestliže však tilandsie hodně vyschla, což poznáte podle zkroucení listů, ponořte ji na půl hodiny celou do vodní lázně.
Tilandsie, stejně jako jiné broméliovité rostliny kvete pouze jednou za život. Což znamená, že pokud kvete zrovna ta vaše, počítejte s tím, že zahyne. Když se tilandsie chystá vykvést, většinou rostlina celá zčervená. Zároveň však může kolem vytvořit dceřiné rostliny, které na rozdíl od semenáčků mohou vykvést třeba i za rok.
Podivuhodné tvary tilandsií vyniknou v závěsném košíčku nebo připevněné za pomocí mechů k vhodně tvarovanému malému samorostu. Stejně tak k připevnění poslouží i stará větev, kam můžete tilandsii přivázat nebo přilepit přírodním klihem.
Mnoho sukulentářů se bohužel mylně domnívá, že sukulenty potřebují ke svému životu nezbytně i vysoké teploty. To je však omyl. Aby sukulenty neztrácely vodu dýcháním, zavírají ve vedru póry. Nepřijímají proto CO2 a v důsledku toho velmi zpomalují růst. Logicky tedy nejsou schopny ani příjmu vody. Tento proces se nazývá kyselý krasuloidní metabolismus. A právě tento druh metabolismu umožňuje sukulentům přežít sucho, a to mnohem účinněji než samotné skladování vody v těle, tedy sukulence. Důsledkem těchto jevů je to, že většina sukulentů roste lépe za chladu. Teplota, při níž zavírají sukulenty póry je však různá, obvykle se pohybuje v rozmezí mezi 20 až 25 °C. Mezi sukulenty jsou ale i velmi chladnomilné rostliny původem z Jižní Afriky, které přestávají běžným způsobem fungovat již při teplotách nad 15°C. Ty si rozhodně pro panelákové pěstování nepořizujte.
Pokud chcete svým sesazeným aranžím a případně i jednotlivě vysazeným sukulentům udělat radost, dopřejte jim chladné světlé místo, zavděčíte se jim tak rozhodně víc, než kdybyste je vyložili na sluníčko.
„Kapsáře na květiny aneb living wall“ a „Dekorace z pokojových květin“ jsou další naše články, které vám v tomto směru mohou přinést mnohé zajímavé inspirace na výzdobu interiérů.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com