Interiér s charisma aneb nebojte se měnit barvy stěn

V tuzemských interiérech se staly standardem stěny provedené v bílé barvě, která je universální a na rozdíl od jiných barev v podstatě nijak zásadně neovlivňuje vnímání interiéru. Barevné stěny dokáží být naopak mnohem intenzivnější a umí obytný prostor výrazným způsobem definovat a určit. A právě této jejich vlastnosti se mnozí uživatelé „bojí“. I když naštěstí ne všichni. Navíc je dnes změna barvy stěn velmi snadná.

Doplňování a obměna šatníku je věcí zcela samozřejmou. Když má ale uživatel analogické nutkání nějakým způsobem změnit svůj obytný interiér, pak většinou začíná jeho doplněním o nějakou technologickou novinkou typu domácího kina, čímž si tedy zvýší uživatelský komfort a množství služeb, které mu jeho byt poskytuje, a nebo sáhne po výměně nějakého kusu nábytku. Málo kdy ale podniká často mnohem levnější a „pouhou“ změnu barev stěn. Možná je to proto, že stále považujeme malování za malou domácí katastrofu, kdy se musí všechno vyklidit, vynosit na chodbu a pak několik dní žít na staveništi. Toto naštěstí už neplatí a profesionální firma je schopna během dvou hodin přijít, změnit barvu stěn, uklidit po sobě a zase odejít. Používají k tomu montované zástěny (přesněji možná „předstěny“), tvořené lehkou konstrukcí a igelitovými plachtami, které po vymalování rozestaví podél stěn a do vzniklého prostoru pouštějí z ventilátoru horký vzduch. Vysychání barvy, umožňující např. opětovné rozvěšení obrazů atp. tedy netrvá dny, ale minuty. Ale toto vše je práce malířů vybavených speciálními válečky, nanášecími technologiemi a krycím materiálem, který dovoluje většinu vybavení místnosti ponechat na svém místě. V tuto chvíli je však pro nás důležité nebát se samotné výrazné barevnosti interiérových stěn, které dokáží z „nudného obýváku“ udělat místnost s jasným charisma a stylem.

Velká fotogalerie moderních interiérů

A jak si vše vyzkoušet tzv. nanečisto?

Tradičně je možné nakreslit si v perspektivě konkrétní místnost či místnosti, vyznačit okna a všechny rohy, které mění světelné podmínky a tedy i vnímání barev, výkres si v některém copy centru namnožit a pak, stejně jako to dělají či dělali architekti, vzít do ruky pastelky, zručnější mohou použít např. vodové barvy či vodou roztíratelné pastelky, a vybarvovat jednotlivé stěny v různých kombinacích. Pro méně hravé či spíše méně výtvarně zdatné zájemce, existuje možnost vyzkoušet si barevné kombinace v jednoduchém programu na stránce http://www.primalex.cz/index.php?&location=70#. Není přitom nutné volit pak provozovatele těchto stránek za dodavatele případných malířských potřeb. Stačí si jen zapamatovat odstíny a chtít je po malířích namíchat. Konec konců, výsledný návrh v elektronické podobě je možné poslat malířům emailem a pak si jen sjednat např. konkrétní dopoledne, v jehož průběhu dojde k oné kýžené proměně interiéru. Hodně zdaru.

Jaroslav Zákolanský

Foto firmy Primalex a archiv autora

4.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist