Interiér „made in Italy“

Máte rádi „italský styl“ ? Existuje vůbec něco takového? Dovedeme si představit italskou kuchyni, italská jsou slavná vína, italské je „elegantní a temperamentní“, možná také plné „sex apelu“. Jak by ale vypadal interiér zařízený ve stylu „made in Italy“ ?

124929-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Nábytek a potažmo zařizovací předměty z italské provenience, mají u tuzemského, stejně jako evropského či jiného zákazníka, renomé nenucené elegance a příkladného jižního temperamentu. Být „italský“ se ve světě interiérového designu stalo označením pro charakteristický styl a skutečnost, že se mekkou nábytkové i interiérové módy stala před lety severoitalská metropole Milán, situaci jen nahrává.

Snoubení krásy a účelnosti

Jedním ze základních pilířů moderní architektury, designu a s tím spojeného bydlení, je mnohokrát zmiňovaný funkcionalizmus oproštěný od samoúčelné zdobnosti a vyznávající estetiku funkce. Jinak řečeno, věci by měly být tak krásné, jak jsou funkční. Střídmost tedy nahradila okázalost a do popředí se dostaly jednoduché, elegantní a přímé linie zbavené nadbytečné dekorativnosti. Přidáme-li ležérnost a nenucenost, výraznou barevnost kombinovanou s měkkými odstíny světlých krémů a důraz na pohodlní i nezbytný komfort, pak můžeme mluvit o jednom z hlavních charakterů zmiňovaného „italského stylu“.

Velká fotogalerie moderních interiérů

„Italský“ ale není jen tvar, barva nebo funkce. Výrobci nenabízí pouze nábytek, ale vlastně celý životní styl, který by bylo možné popsat slovy jako dynamika či temperament, potažmo pak velkorysost a důraz na stylovost jako takovou. Italské je prosté i sofistikované, jednoduché, stejně jako rychlé i ležérní a tedy plné kontrastů.

 „..made in Italy“ ?

Dnešní svět je globální, multikulturní a velmi těžko se v něm hledá něco výrazně charakteristického. Na slavné milánské polytechnice studují architekti a designéři z celého světa a katalogy italských nábytkových firem mohou posloužit pro inspiraci tvůrcům v Americe, stejně jako v Japonsku či Austrálii. Mluvit o „národních stylech“, o stylu italském, či francouzském, je v 21. století problematické, ale stále ještě ne nemožné.

Začátkem jara se do metropole Milán sjíždí představitelé současných trendů panujících na scéně interiérového designu a celé město se promění v jeden velký výstavní prostor. Vystavovatelé jsou z celého světa, ale onen „italský styl“ se ani v takové záplavě mnohdy velmi kontroverzního nábytku neztratí. Zkuste se tam podívat. Máte rádi „italské espresso“? Nebo pijete raději „českého turka“?

hp.
Foto firmy Space4Living, BONALDO

13.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist