Instalovat nadzemní nádrž na dešťovku zvládnete svépomocí

Sběrné nádrže na dešťovou vodu umístěné nad zemí jsou nejjednodušším způsobem zachytávání životadárné tekutiny, která je pro rostliny mnohem lepší než voda ze studny. Vodu v nich lze zachytávat pouze v době, kdy nemrzne. A protože na jaře obvykle hodně prší, nasbíráte dost, než přijde sucho a vaše rostlinky budou potřebovat zálivku.

08_instalace_designoveho_chromovaneho_ventilu_2-1100x618.jpg Celá galerie 28 Zdroj: Aquanix

U mnoha výpustí okapů najdeme velkokapacitní IBC nádrže o obsahu až tisíc litrů. Jejich jediným nedostatkem je, že nejsou moc hezké, a navíc se musí opatřit neprůhledným obalem, neboť jsou průhledné a slunce podporuje tvorbu řas, které by časem obsah nádrže změnily v bahenní lázeň.

Další možností je využití plastových nebo plechových sudů. Jsou levné a snadno se jimi manipuluje. Při jejich propojení na principu spojených nádob lze snadno získat velkokapacitní skladiště vody.

Elegantním řešením jsou stylové nádrže, opatřené výpustním ventilem. Na výběr je z mnoha barev a designů, takže určitě najdete takovou, která vhodně doplní vzhled vašeho domu a zahrady.

Ke kompletní instalaci je zapotřebí nejen nadzemní nádrž, ale i veškeré příslušenství. Aby se voda nekazila, doporučujeme instalovat záchytný filtr na nečistoty. Pro pohodlné čerpání nezapomeňte zamontovat do spodní části výpustný ventil, kterým snadno přepustíte vodu do konve.

Instalace nadzemní nádrže svépomocí

Montáž nádrže je velmi snadná. Jistou výhodu navíc představuje i to, že postup pro instalaci je prakticky pro jakýkoli typ nadzemní nádrže na dešťovou vodu stejný. Standardně je k montáži potřeba pouze nádrž (nebo sud či jiná akumulační nádoba), sběrač dešťové vody, ventil a případně připojovací sada (používá se při propojení dvou sudů/nádrží či pro napojení sběrače PRO).

1. příprava

Než se pustíte do instalace vybrané nadzemní nádrže a jejího příslušenství, ujistěte se, že máte připravené potřebné nářadí. Pro montáž budete potřebovat tužku, metr, vodováhu, pilku, kleště, šroubovák, pilník a vrtačku.

2. vrtání otvorů

Na nádrž je potřeba si tužkou zakreslit místo, do kterého se vyvrtá otvor pro napojení hadice od sběrače na dešťovou vodu. Vrtačkou, případně vykružovákem (může být součástí připojovací sady) se vyvrtá otvor, do kterého se vloží těsnění z připojovací sady a následně se připojí hadice. S pomocí vodováhy si na okapovém svodu zvolte místo pro umístění sběrače na dešťovou vodu a zakreslete si ho.

3.  (de)montáž

Nyní je na řadě demontáž okapového svodu. Doporučujeme okapový svod položit na rovnou zpevněnou plochu či pracovní stůl, aby se zamezilo jeho poškrábání. Na vyznačeném místě provedete řez. Pilníkem zbavíte řez nejen nerovností, ale i případných špon.

Na obě části okapového svodu se nasadí sběrač a společně s ním se namontuje zpět na místo. Ke sběrači se následně napojí hadicové potrubí. Pro lepší stabilitu sběrače je vhodné nad sběrač a pod něj přichytit objímky dešťového svodu a ukotvit je k objektu.

4. instalace ventilu

Do nádrže se následně našroubuje vypouštěcí ventil. Ve většině případů je v nádrži již vlisovaný otvor, pokud není, je třeba ho vyvrtat ve výšce 33 centimetrů ode dna, aby se pod ventil dala pohodlně vložit konev. V případě, že je pod nadzemní nádrží vložen podstavec, lze otvor vyvrtat až u dna; výhodou bude i snadné vypouštění nádrže.

V tuto chvíli je nadzemní nádrž kompletně připravena pro akumulaci srážkové vody a její následné využití.

2.3.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist