Inspirujte se minimalistickými kuchyněmi z Islandu

Funkční, moderní styl propojený s jednoduchým nadčasovým designem je hlavním rysem islandského bydlení. Je škoda, že je pro nás Evropany tak málo známý. Míchá koktejl z prvků starožitných, prakticky jednoduchých nebo futuristicky rozbujelých a často spojuje dva základní materiály: dřevo a kámen. V islandském minimalistickém stylu bydlení vše podmíněno jednomu základnímu pravidlu – vše musí být pohodlné, praktické a hlavně útulné.

noble-carrara-1-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv Technistone

Kam se hodí?

Takové kuchyně se budou dobře vyjímat v moderním městském bytě i v rodinném domku. Jednoduché strohé linie se dobře udržují, můžete je ale zmírnit nějakým starožitným předmětem ozdobeným zubem času, abyste podtrhli pocit intimity a tradice udržované ve vašem domově. Ten je totiž i ve zdánlivě chladné kombinaci bílá – černá velice důležitý a dá se vytvořit jedině tak, že do ní vnesete drobnými detaily svou osobnost nebo přihodíte pár přírodních detailů, třeba dřeva.

Kvalitní dřevěná kuchyně potřebuje i kvalitní kuchyňskou desku – dřevěnou, kamennou nebo z umělého kamene. U posledně jmenovaného je momentálně velkým hitem quartz, který jako jediný v Česku vyrábí společnost Technistone.

Sázka na jednu barvu a její odstíny

Dalším klíčovým pravidlem pro minimalistickou kuchyni je zvolit barevnou paletu v jednom hlavním odstínu. Další barevné variace se odvozují stínováním od hlavní barvy. Pokud zvolíte například barvu černou, barvy odvozující mohou být od tmavě šedé až po bílou.

Soustřeďte se na detail

Snižte všechny rušivé prvky v kuchyni na naprosté minimum. A to od kuchyňského vybavení až po úchytky ke skříňkám. Pro dokonalou kuchyni v minimalistickém stylu pečlivě zvažte také výšku skříněk.

To znamená zvolit skříně na míru, které mohou dosáhnout až ke stropu. Potřebujete totiž hodně úložného prostoru k tomu, abyste vše potřebné k vaření skryli, ale zároveň to před vařením hned našli. Dobrá organizace úložných prostor kuchyně je tedy opravdu důležitá.

Dokonalé propojení

Minimalistické kuchyně jsou na Islandu trendy, protože jdou skvěle propojit s obývacím prostorem. I proto se designéři na Islandu věnují tomu, aby propojili celý byt nebo dům dokonale s jedním materiálem.

Výběr kuchyňské desky se tedy mnohdy odráží nejen v kuchyni. Stejný odstín desky nebo desku ze stejného materiálu naleznete od kuchyně až po koupelnu. Směrování k jednomu hlavnímu materiálu, který vévodí celému obývacímu prostoru rodiny, je na Islandu běžné a nutné právě kvůli ucelenosti celého interiéru. Domov tam totiž není vytvářen po místnostech, ale komplexně.

Lokální interiérové nápady

Sociální sítě jsou skvělým pomocníkem na hledání nápadů přímo od zdroje, lokálně. Nejpopulárnější stránka, která se zabývá islandským designem interiéru je Skreytum hús. Lidé tam posílají fotografie, jak bydlí, rekonstruují, budují nebo jaké doplňky je nadchly.

21.6.2019 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist