Inspirujte se bytem podle fenoménu hygge

Co si představíte pod pojmem „vzorový byt“, který si asi nejčastěji spojujete se slovníkem developerů? Očekáváte, že bude přemrštěně luxusní, aby nalákal co nejvíce zákazníků, a zároveň neosobní, protože se jedná především o komerční prezentaci? V tom případě vás tentokrát asi hodně překvapíme. Představíme vám vzorový byt, který je nejen útulný, ale který má prostě duši. Pro Rezidenci Velká Brána v Horoměřicích ho navrhla architektka Tereza Janků.

2vzorovy-byt-horomerice-18-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Tomáš Dittrich

Romantické bydlení v zeleni

Lokalita na kraji Prahy, v níž se nachází Rezidence Velká brána, je pro spokojený a pohodový život jako stvořená. Sice se odsud snadno dostanete do centra, ale pokud patříte mezi ty, kteří se snaží co nejvíce času trávit v přírodě, asi by vás to tu doslova nadchlo. Venkovská atmosféra, klid a všude plno zeleně. Bydlet v takovém prostředí musí být velmi příjemné.

A právě filozofie založená na hledání štěstí, pohody a přátelství, která je typická pro tajemné dánské slůvko hygge, se stala hlavní inspirací pro architektku Terezu Janků, když navrhovala interiér vzorového bytu v tomto komplexu. Hygge je procházka lesem, posezení s přáteli u šálku dobrého čaje i radost z maličkostí.

„Jelikož se bytový komplex nachází mimo ruch velkoměsta, od začátku jsem chtěla, aby byt působil lehce, vzdušně, uvolněně a hlavně útulně, tak trochu ve smyslu současného fenoménu hygge, který pochází z dánštiny a vyjadřuje teplo domova, útulnou atmosféru, uvolnění, zkrátka takovou tu pravou domácí pohodu ve společnosti dobrého jídla, pití a osob, které máme rádi. Prostředkem k dosažení takové atmosféry pak jsou například chumlavé plédy, množství polštářků, kožešiny nebo svíčky,“ upřesňuje architektka.

Dominují bílá se světle šedou a bělený dub

Barevně je interiér laděný do světlých tónů. Základ, který se prolíná celým bytem, tvoří bílá barva spolu se světle šedou a skvěle ho doplňuje nábytek z běleného dubu. Velmi působivým oživením této kombinace je teplý měděný odstín, který najdete na svítidlech a některých doplňcích. K útulné atmosféře přispívá světle růžová barva s pastelově zelenou na doplňcích, zatímco občasný černý akcent se objevuje na jednotlivých kusech vybavení. Příkladem je černý mramor použitý na odkládacím stolku v hale, jenž podtrhuje dojem luxusu a okázalosti.

Dětský pokoj je kromě základní kombinace bílé a běleného dubu barevně oživený světle modrou výmalbou a žlutými akcenty. Ložnice je zase pojatá v přírodnějším duchu, motivy kapradin na polštářcích korespondují s vybranými pokojovými rostlinami, surové dřevo a hrubě tkaný koberec dokreslují atmosféru. Zajímavostí jsou svěšená světla u čela postele, sloužící jako čtecí lampičky.

Speciální designové vychytávky

„Mezi použité designové vychytávky, které návštěvníky bytu nejvíce zaujaly, patří geometrická mozaika v kuchyni, měděná svítidla obecně, zavěšená světla u postele v ložnici a zejména podsvětlená nika ve vstupní hale, která je navržena v rámci bloku vestavných skříní a která slouží jednak jako místo pro pohodlné obouvání vsedě a také v sobě skrývá i botník pro odložení obuvi,“ prozrazuje Tereza Janků.

Architektka se nebála při vybavování interiéru zkombinovat dražší designové kusy (měděný lustr nad jídelním stolem od Toma Dixona, ikonické křesílko Acapulco, jídelní židle Fiber od Muuto, nástěnné zrcadlo Strap od Hay atd.) s dostupnějším zařízením z vybraných řetězců, které svým zákazníkům nabízejí uspokojivý design za rozumnou cenu.

Výsledkem je harmonický celek

Je zajímavé, že v bytě nechybí ani výrazné, černobílé geometrické vzory, které jsou například na šestiúhelníkové mozaice v kuchyni, která pochází z Holandska, na polštářcích na sedačce nebo na tapetě či koberci v dětském pokoji. Interiér však přesto působí velmi harmonicky a elegantně. Tereza Janků k tomu dodává: „Umění není v jednotlivostech, ale v tom, aby výsledný dojem působil uceleně.“

15.4.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist