Inspirujte se bílou

Bílá barva asociuje čistotu, nevinnost, bílé jsou svatební šaty, labutě, sníh a stejně tak je bílá barva dominantní barvou v nabídce koupelnového vybavení. Je to logické, koupelna slouží k hygieně a odtud je pak k oné čistotě, kterou si s bílou spojujeme, velmi blízko. Bílá je elegantní a jemná a svým způsobem je to i trendová barva. Má ale jednu zásadní nevýhodu, na bílé je zkrátka okamžitě všechno vidět.

124573-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Bílá jako dominantní barva v interiéru, je zjev spojený až s příchodem moderní doby, doby 20 století. Velké bílé plochy stěn jako silný výtvarný prvek, se objevují až ve funkcionalistického slohu. Bílá je v této souvislosti barvou asketickou, minimální a střídmou. Dá se také chápat jako výraz vnitřní kázně.

Stejně tak je ale bílá jednoznačně barvou romantickou a něžnou. Záleží tedy přirozeně zejména na kontextu, do kterého je zasazena.

TIP: když se rozhodujete pro bílou, volte takové materiály, které se snadno čistí. Existují textilie s úpravou pro vyšší odolnost proti skvrnám od kávy či červeného vína.

Obecně je možné říct, že velké bílé plochy, plochy stěn, plochy vytvářené nábytkem, např. deskami stolů, sedákových částí atp. budou vypadat „studeně“ pokud budou vycizelované, bez ornamentu a zdobnosti. Pak je atraktivní „ohřát“ takový interiér třeba prudce červenými polštáři či jinými detaily.

Fotogalerie: Bílá v interiéru

Naopak onen „romantizmus“ bílé se dá vytěžit ze zdobnosti, romantické jsou bílé textilie volně splývavé, podobně vyznívají měkké tvary pohovek potažených bílou textilií.

Jindřich Holý
Foto Flexform, Living Space, Today and tomorrow a archiv autora

25.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist