Inspirativní život na severu

Severské země vždy patřily v oblasti udržitelného rozvoje k průkopníkům. Nabízí se otázka proč… Jde jim to snad samo? Je to jen o lidech? Pojďme se seveřanům podívat pořádně na zoubek!

12_sensesofa_-natural_box-wal_px-1100x618.jpg Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

Každý druhý Švéd nakupuje bio

Do severských zemí se řadí Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island, Grónsko, Alandy a Faerské ostrovy. My se zaměříme na ty blíže k nám, které často navštěvujeme. Jak sami Švédi píší na oficiálním webu, pro většinu Skandinávců je udržitelnost způsob života.

Proto nás asi nepřekvapí, že největším spotřebitelem biopotravin jsou právě Švédové. Stejně tak vedou tabulky v recyklaci plechovek a lahví. Zrecyklují 90 % PET lahví, plechovek i nápojových kartonů.

Co se týče recyklace plechovek, je to určitě fajn aktivita, ale můžeme být snadno lepší tím, že nebudeme plechovky vůbec kupovat! Jejich ekologická stopa není rozhodně zanedbatelná. Zkuste to a uvidíte, jak se bez nich pohodlně obejdete.

Přírodní živly ve službách občanů

Na severu však drží i další významná prvenství. Jedním z nich je nejvyšší podíl energie z obnovitelných zdrojů. Zde si můžeme trochu alibisticky říct: „To se jim to vyhrává, když mají tolik vodní, větrné a geotermální energie.“ Na tom opravdu něco je. Islanďanům de facto topí země pod nimi, Norové a Švédi hojně využívají ostatní živly, jako jsou voda a vítr.

Ale že smýšlejí ekologicky je vidět i v průmyslu. Téměř všechno vypěstované dřevo pochází z obhospodařování lesů v režimu FSC. V České republice má certifikaci FSC pouze 2 % lesů! Přitom v nebližších letech už nebudou dřevo bez této certifikace využívat velcí odběratelé, jako jsou například IKEA, Hornbach, Kika, Home Depot, Marks&Spencer, H&M a další.

Největší švédská módní textilka je světovým lídrem v oblasti organické bavlny a udržitelnost životního prostředí hojně podporuje i vláda. Pro představu na výzkum environmentálních technologií vyčlenila v letech 2011 až 2015 dokonce 400 milionů švédských korun (pozn. 1 SEK = 2,6 CZK). S tím souvisel i hospodářský růst, neboť část technologií mohla být zároveň exportována. To není špatný nápad, že?

Severu vládne vintage

Velký boom zažívají také tzv. second hand obchody. Nejvýznamnější zastoupení má móda, a to v kamenných i internetových prodejnách. Použité zboží prodávají ve Skandinávii a Finsku také velké zavedené řetězce.

Další oblast, kterou můžeme využívat i my, nemyslíte? Kromě toho jsou ve Švédsku organizované každoroční prestižní trhy s „vintage módou“, které navštěvují nejen významné osobnosti.

Zeleným turistou po Skandinávii

Příjemným zpestřením cestování po severských zemích je fakt, že se obejdete bez vlastního vozu. Ve městech můžete tak jako místní využívat kola, zelené autobusy na bioplyn, tramvaje vyrobené z 98 % z recyklovaných či alespoň recyklovatelných materiálů a v neposlední řadě elektrovlaky.

21.12.2017 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist