Inspirativní exotické dřeviny

Současná nabídka interiérového vybavení je již relativně dostatečná a nabízí celou řadu možností, včetně např. využití exotických dřevin. Právě materiálová skladba obsahující takové prvky, jakými jsou teak, bambus nebo wenge, může vytvořit požadovanou dynamiku a výraz obytného interiéru.

118458-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Exotické dřeviny jsou velmi výrazným prvkem i interiéru, asi jako koření v běžném či jiném pokrmu. Mají schopnost strhnout na sebe pozornost a vytvářet požadovanou atmosféru v duchu své podmanivé cizokrajnosti. A to je přirozeně vždy událost dobrodružné povahy. Navíc, některé z nich nejen dobře vypadají a jsou velmi příjemné na dotyk, ale současně i zajímavě voní.

Bambus nebo zebrano či wenge

Bambus patří k poměrně známým materiálům i v rámci střední Evropy. Pro své mimořádné schopnosti, jakými jsou pevnost, rozměrová stálost a současně dostatečná pružnost či elasticita, je používán jako podlahová krytina ve vysoce namáhaných prostorách tělocvičen, sportovních hal a nebo ve veřejných – komerčních prostorách. Svými vlastnostmi se vyrovná a mnohdy předčí masivní dřevo. Navíc je velmi pohledově atraktivní. Přesto jej jenom málo výrobců zařazuje do svého programu, by´t se vyloženě hodí např. jako materiál kuchyňské sestavy.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Stejným způsobem by se dalo hovořit o západeoafrickém „zebranu“, které se používá zejména pro svou typickou kresbu také jako dýhovina. I zebrano je skvělý materiál pro výrobu nábytku a má tedy odpovídající technické parametry ve smyslu požadované kvality a odolnosti např. proti oděru a jiným, nejen mechanickým opotřebením.

Pro svou výjimečnou pevnost, tvrdost a stálost je také používáno atraktivní wenge ze střední a východní Afriky. Má výjimečnou čokoládově hnědou, až kávově černá barvu s fialovým nádechem. Struktura je světlehnědě žilkovaná.

Teak

Současnému tuzemskému zákazníkovi je jistě relativně dobře známé teakové dřevo a to hlavně jako materiál venkovního nábytku. Teak patří rovněž mezi pevné a stabilní dřeviny a proto také nachází uplatnění v obytném exteriéru. Má charakteristickou a velmi příjemnou zklidňující vůni, která se podobá vůni staré kůže. Barva teakového dřeva je zlatohnědá s eventuálními zelenohnědými, načernalými nebo našedlými proužky.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora a firem DIZ a Donate
8.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist