Inspirace pro stavbu rodinného domu

Pokud uvažujete o stavbě rodinného domu a pokud hledáte inspiraci, pak se zkuste jednoduše zamyslet nad tím, proč máte ve své hlavě právě takovou představu o rodinném domě, jakou tam máte. Proč má sedlovou střechu a proč např. nemá terasu? Využijete všechny jeho místnosti a nebo vám bude naopak potřebný prostor scházet? Na jakou stranu máte a nebo chcete mít orientovaná okna a celý dům? Kam se z něj budete dívat? A proč si kupujete dům z katalogu, který bude stejný, jako milióny dalších ve vaší ulici satelitního městečka. A kde vlastně váš dům bude stát? V Brazílii asi ne, i když možná ano, ale za inspiraci tahle návštěva stojí.

The Paraty House projektovaný Marcio Kogan Architects stojí na idylickém místě, v malé zátoce na pobřeží u města Paraty, kousek od Rio de Janeiro. Zmiňovaná zátoka je tak úzká a zasahuje do pevniny takovým způsobem, že v podstatě vytváří něco jako malé soukromé moře s pláží. Do domu se dá připlout lodí. Architekti celou stavbu orientovali směrem k vodě a jejímu nekonečnému horizontu a výsledek jejich práce tak bezezbytku naplňuje obsah pojmu „otevřený prostor“. Paraty House je opravdu „otevřený“ a to v maximální možné míře. Dívá na moře způsobem, který dovoluje obyvatelům domu žít v těsném kontaktu s živlem a současně požívat maximální možný komfort vysoce civilizovaného obytného interiéru. Takovou stavební parcelu v Česku nenajdeme ale pokud hledáte inspiraci pro stavbu rodinného domu, pak není důvod proč se nepodívat třeba na druhý konec světa. Na místo moře je možné najít krásný výhled do krajiny a tím směrem pak dům „otevřít“. A roli zátoky může sehrát jednoduchá zahrada s „pláží“ v podobě dřevěné pergoly či altánu.

Beton a palmy pro stavbu rodinného domu

Slovní spojení „beton a palmy“ vypadá opravdu podivně a jistě bychom našli další a možná přesnější slova, která by popisovala pocity, jenž se člověka při představě kontaktu betonu a palmy zmocňují. Pravdou ale zůstává, že celý Paraty House je postavený – v postatě odlitý právě z této šedivé hmoty, což mu ale vůbec neubírá na kráse a nikterak jej to nediskvalifikuje před bujnou spontánností okolní exotické vegetace. Hrubá kresba na fasádě domu je výsledkem otisku bednění, které vytvářelo formu, do které se dům v podstatě „odlil“. Je to jako s pečící formou na bábovku. Po zaschnutí nalité směsi se jednoduše bednění odmontovalo a otisk drsných, nehoblovaných prken se stal základním  kamenem estetiky určující celou koncepci a stavbu rodinného domu.   

Zveme vás na prohlídku interiéru  domu The Paraty House v zítřejším článku, který tedy vyjde 9.10.2009.

Další inspirace ve článku Zařizujeme krásné bydlení – díl II.

Red.
foto contemporist.com

8.10.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist