Inspirace: doplňky v etno stylu

Už mnoho staletí jsou lidé po celém světě fascinováni různorodostí tradic, umění, kultury i odlišného chápání světa exotických národů. Pokud vás také baví pronikat do tajů cizích kultur a vstřebávat jejich inspiraci, možná oceníte několik tipů, jak jejich kouzlo vnést do svého interiéru za pomoci rafinovaných doplňků.

112116-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Přestože už dnes existuje jen několik málo kultur, které žijí zcela mimo globalizovaný svět, velké dálky a odlišné zvyky národů, které nám už nejsou tak vzdálené, jak by se to před několika staletími mohlo zdát, stále vzrušují a přitahují mnoho milovníků exotiky.

Etno styl je opět v módě
Zařizování i dekorování interiérů po vzoru etno stylu je nyní opět aktuálním tématem. A rozhodně se nedá říci, že by si tento styl nerozuměl s moderním interiérem, spíše naopak. Pokud si domů pořídíte nějaký ten domorodý skvost v podobě africké sošky nebo perského koberce, můžete je ve svém bydlení prezentovat například i tehdy, když jste si oblíbili moderní minimalistický styl bydlení. Nakonec, právě díky minimalisticky zařízenému interiéru mohou tyto doplňky nejvíce vyniknout a upoutat pozornost vašich návštěv.

Etno doplňky z dovolené
Mezi Čechy stále vzrůstá obliba trávit dovolenou v exotických destinacích. Často se lidé vydávají do Thajska, Tunisu, Turecka, Egypta, Mexika nebo do Indie. Všechna tato místa mají výrazné kulturní a náboženské zázemí, které se promítá také do jejich estetického cítění a uměleckých děl. Chcete-li své bydlení ozvláštnit etno doplňky inspirované kulturou takových národů, pak je velmi příjemné, když vás s nimi spojuje osobní vzpomínka.

Bytové doplňky: inspirativní fotogalerie

Kde u nás seženete etno doplňky
Nejrůznější etno doplňky však velmi snadno seženete i u nás. Oblíbenými obchody etno dekoracízdrojem inspirace mohou být například Sanu Babu, kde seženete krásný nábytek z Indie, Tibetu i Nepálu. V etno obchůdku Komodo seženete originální doplňky, hudební nástroje i dřevěné masky z Thajska. Obchod s orientální zbožím Batavia vám zase nabídne vyřezávané bubny, tibetské vonné tyčinky nebo modlitební mlýnky. Na nějaký ten etno obchůdek konec konců narazíte v podstatě v každém trochu větším městě.

Jak začít?
Pokud toužíte zcela předělat některou místnost ve stylu etno, pak začněte takříkajíc „od podlahy“. Nejsnadnějším způsobem, jak nenásilně začlenit etno doplňky do interiéru, jsou totiž orientální koberce a textilie vůbec. Pak můžete pokračovat s výběrem nábytku a samotných doplňků jako jsou různé vyřezávané sošky, iniciační masky, bubny nebo třeba tapety s africkými vzory. Etno styl rád kombinuje vzory, nicméně vyžaduje určitou spojnici, kterou může být například jeden barevný odstín.

Kombinujte ale nemíchejte
Dnes se staví originalita na přední místa a inspirace etno stylem určitě patří mezi možné způsoby, jak ozvláštnit moderní bydlení. Při dekorování interiéru etno doplňky se raději přidržte inspirace z jediné kultury. A navíc i v tomto případě platí doporučení „všeho s mírou“, pokud nechcete, aby se z vašeho domova stalo nesourodé skladiště podivných etno suvenýrů.

Čtěte také:

Inspirujte se středomořským stylem bydlení

Africká inspirace v moderním designu

Japonský design do vašeho interiéru – inspirujte se

 

Klára Beščecová
Foto: Interiorzine.com, Archzine.org, Modernfurniturepics.com, Zainteriora.net, Luxurydecoratingideas.com

6.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist