Inspirace: Černé stěny – troufnete si na ně?!

Nudí vás fádní stěny a uvažujete o tom, že se tentokrát pustíte do něčeho trošku odvážnější a že bílou stěnu tentokrát naladíte na nějakou modernější vlnu? Pokud se nebojíte výrazných změn a poněkud netradičního pojetí, pak vás možná potěší a inspiruje náš dnešní tip. Tím jsou totiž černé stěny.

Černá barva může možná někomu připadat smutná až morbidní, nicméně v bytovém designu si našla své místo. A to dokonce místo poměrně zásadní – černá barva totiž nyní obsadila stěny v moderních interiérech.

Černá barva v moderním interiéru
Přestože černá může v některých lidech evokovat velmi negativní pocity, v interiérovém designu může působit tajemně, elegantně, sofistikovaně a podporovat soustředění. Máte-li tedy dostatek odvahy vyzkoušet něco nového a toužíte-li svůj interiér oživit, pak by vás trend černé barvy na stěnách mohl inspirovat. Černé stěny jsou navíc velmi univerzální. Hodí se jednak do různých prostor – ať už do koupelny, kuchyně, obývacího pokoje nebo do jídelny. Velmi snadno se ale také kombinují s dalšími barvami, se dřevem i s kovem a v žádném případě neublíží modernímu ani vintage interiérovému designu.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Černé tapety? Vyzkoušejte je!
Černou barvu dostanete na stěny i rafinovanější cestou než pouze v podobě klasické výmalby. Velmi dobře vypadají například černé tapety s lehkým vzorem. Vzory totiž tmavou barvu lehce „rozbijí“ a dodají tak celé stěně ještě větší styl a barva pak nepůsobí jednolitě. Černé stěny pak krásně vyniknou především díky kontrastu. Do moderního bydlení se jistě hodí pro tyto účely zařadit krémové a další světlé textilie, dostatek svítidel nebo třeba „ulítlejší“ barevný nábytek.

Pár pravidel
Tmavé barvy se obecně nedoporučují do menších interiérů a místností, které jsou už samy o sobě až příliš temné a stísněné. Nezbytným předpokladem pro vkusné a vhodné vyznění černé barvy na stěnách jsou naopak dobře prosvětlené prostory s dostatkem denního světla a vysokými stropy. Pokud ovšem nemáte k dispozici místnost s mnoha okny a ani váš strop nedosahuje nepředstavitelných výšek, a přesto byste černou barvu do svého interiéru rádi zakomponovali, pak ji použijte jen v menším rozsahu (třeba jen na jednu stěnu nebo jen na její část) a dostatečně doplňte nábytkem a dekoracemi ve světlejších odstínech.

Čtěte také:

Mozaika nejen v koupelně – inspirace pro vás

Růžová v interiéru – líbí se vám?

Malý interiér – poraďte si s ním

 

Klára Beščecová
Foto: Freshome.com, Apartmenttherapy.com, Laurabielecki.com, Homescoop.blogspot.com

10.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist