Indukční desky usnadní vaření. Podívejte, co všechno zvládnou a ohlídají za vás

Příchod indukčních desek znamenal opravdovou revoluci na poli vaření. Jsou velmi úsporné, rychlé jako plynové plotýnky a velmi bezpečné. S indukcí nemůžete vyhořet. Jejich vývoj se neustále posouvá kupředu, proto se podívejte, co umí nejnovější generace těchto spotřebičů, a rozhodněte, které z těchto funkcí vám usnadní přípravu jídla.

mora-vdis-658-ff-4-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Mora

Jak to celé funguje?

Pro mnohé, kdo s indukcí dosud nepřišli do styku, může být tato technologie obestřena tajemstvím. Ve skutečnosti je ale její princip docela jednoduchý. Na rozdíl od plynových hořáků nebo klasických sálavých sklokeramických varných desek fungují indukční desky na základě elektromagnetické indukce – mezi nádobou a indukční cívkou v desce se vytvoří silné magnetické pole. Neohřívá se tak nejprve plotýnka, která by poté teplo předávala, ale rovnou dno nádoby.

„Nepřekonatelnou výhodou indukce je to, že teplo předává efektivně, protože se nevyplýtvá na „zbytečný“ ohřev samotné varné desky jako u sklokeramické desky nebo u plynu, kde dochází i k ohřevu okolí hrnce. Jsou skoro dvojnásobně efektivnější, pokud jde o energetickou spotřebu, než desky plynové. A jsou bezpečnější, než tradiční sálavé desky – k vychladnutí povrchu stačí indukčním deskám o 75 % kratší doba. Navíc, pokud hrnec sundáte z plotýnky, indukce se přeruší. Jestliže tedy zapomenete plotnu vypnout, udělá to po krátké době za vás sama,“ říká Darina Papáčová, produktová specialistka značky Whirlpool.

Její slova potvrzuje Jana Neuszerová, odbornice značky MORA: „Indukční desky jsou až o 100 % rychlejší než sklokeramické plotýnky, a směle porazí i plyn a dokonce i rychlovarnou konvici. Výkon můžete zcela plynule a velmi rychle regulovat. A když opravdu pospícháte, můžete ohřev urychlit funkcí PowerBoost, která zvýší výkon varné zóny až o 40 %. S touto funkcí ohřejí nové varné desky litr vody z 15 °C na 90 °C už za 2 minuty a 40 vteřin.“

Není třeba nová elektroinstalace ani nádobí

Traduje se, že indukce se hodí pouze do novostaveb, jinak, že je třeba předělat elektrické připojení. Pravda je, že většinu indukčních varných desek připojíte i na běžný rozvod 230 V ve starší zástavbě nebo v panelových domech.

Také obavy z nákupu speciálního nádobí jsou často liché. Jelikož indukce funguje na principu elektromagnetického pole, můžete používat i běžné nádobí, nejvhodnější je ocelové či železné, tedy například i smaltované či nerezové nádobí. Půjčte si od dítěte magnet a pokud na nádobí drží, je vhodné pro indukci.

Bezpečnost a údržba

Díky senzorům ve varné desce jsou navíc i chytřejší. Deska sama pozná, jestli je na ní umístěné nádobí, a automaticky aktivuje správnou zónu. A pokud hrnec z desky odstraníte, sama se vypne. Nemůžete ji tedy zapomenout vypnout.

Díky tomu, že se neohřívá povrch plotýnky, je jejich údržba snadná, protože se nemůže nic připéct.

Výrobci také opatřují desky různými speciálními povrhy s nanotechnologickou úpravou proti škrábancům, chemikáliím a nečistotám. Snadno se čistí a pomáhají uchovat dlouhodobý lesk, takže i při pravidelném používání vypadá varná deska pořád jako nová. K tomu, aby byla i po vaření čistá, vám stačí měkký hadřík a teplá voda, případně speciální škrabka na sklokeramické povrchy. Zapomeňte na abrazivní houbičky nebo čisticí prostředky – nepomohly by, ale naopak uškodily. A hlavně nejsou potřeba.

Indukce je chytrá

Na deskách s inteligentními programy ale navíc můžete vařit úplně automaticky, a jídlo se vždycky povede. Podle zvoleného programu a modelu si totiž deska sama ohlídá teplotu i ideální čas přípravy pokrmu. A proto – ať už se rozhodnete svým blízkým připravit fantastické pomalu tažené kančí ragú, nebo se budete chtít blýsknout kulajdou s blanšírovaným ztraceným vejcem, máte na své straně skvělého pomocníka.

Stejně povznášející může být i IQ grilování s velmi malým nebo žádným olejem, které nabízí několik úrovní propečení a zabraňuje tomu, aby se jídlo spálilo. Takže, když si chce váš host vychutnat všechny podmanivé chuti rychle připraveného masa plného šťávy, má ho mít! A pokud má raději maso opravdu dobře propečené, žádný problém. IQ programy usnadňují i zdravé vaření v páře nebo prudký var velkého množství tekutiny, když třeba vaříte vodu na špagety, a přitom nechcete, aby voda šplíchala všude kolem. Poté, co nastane var, deska automaticky zmírní výkon; voda se vaří, ale z hrnce nevystříkne ani kapka.

Spojování zón

Určitě jste to už sami zažili. Potřebujete třeba připravit základ pro složitější pokrm v obdélném nebo oválném pekáči, a ejhle, plamen nebo plotýnka, ani ta největší, nestačí. Ať se snažíte sebevíc, zahřívá se pouze střed nádoby. Přesně na tyto situace je skvělá možnost propojovat plotýnky do větších ploch, která umožňuje spojit dvě oddělené varné zóny do jedné zóny se stejnou úrovní tepla, aby se na ně v případě potřeby daly umístit třeba větší grilovací pánve.

Modely s funkcí FlexiCook také umožňují propojení dvou samostatných zón do větší zóny se stejnou teplotou, ta je však celá aktivní, ať je pokrytá nádobím celá nebo pouze zčásti. Můžete tak plochu využít například tomu, že vaříte v jedné větší nádobě, nebo dvou či třech menších.

Intuitivní ovládání

O pohodlné a intuitivní ovládání bez zbytečných dramat se postará posuvník s drážkou, která přirozeně vede a omezuje pohyb prstu při posouvání po ovládacím panelu.

Desku proto ovládáte snadno, rychle a spolehlivě. Na jednoduchém, velkém displeji vidíte, které varné plochy jsou v provozu. Systém časovače umožňuje dokonce nastavit dobu přípravy pro každou varnou plochu zvlášť (tuto vymoženost zdaleka nemají všechny desky na trhu). Naopak proti nechtěnému hraní neposedných dítek a náhodnému zapnutí plotýnek je k dispozici dětský zámek.

Tak co, které šikovné funkce indukčních desek byste rádi využili?

22.1.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist