Idylické bydlení

Blíží se léto a tak je možná ten správný čas uvažovat, jak strávit dovolenou. Řeka a nebo jezero, možná i klidná laguna. Ticho a nebo také ruch velkoměsta a jeho přístavu, ale i klidná zátoka. To všechno jsou slova, která si spojujeme s výjimečným obdobím volna a prázdnin. Ale proč si něco podobného nedopřát každý den?

118607-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Bydlení v hausbotu je v letních měsících a v rámci jižní a střední Evropy vlastně od května přibližně do poloviny října, věcí velmi snadno realizovatelnou a podobné pobyty na lodi se nabízejí cestovní kanceláře jako „zážitkovou“ dovolenou. Zbývající část roku je loď neobyvatelná, tedy pokud není vybavena topením, nejčastěji na plyn a nebo tuhá paliva. Pakliže je kajuta dostatečně izolovaná, tak má obyvatel lodi jen jednu jedinou starost a tím je led, který by mohl trup lodi sevřít a rozdrtit. Ale kotví-li hausbót např. Praze na Vltavě, která naposledy zamrzla někdy před 80 lety, pak tento problém asi nemá smysl řešit. Ale je tu vlastně ještě jedna malá drobnost a to je pošta. Pokud si budete přát dostávat klasické dopisy přímo na svou palubu, pak budete muset kotvit jen v oficiálních kotvištích tak, abyste si mohly pro písemnosti chodit do kanceláře správy. Ale i taková podmínka je asi snadno splnitelná. V Praze je podobné kotviště např. na Smíchovském břehu a tedy vlastně takřka přímo v centru města. Stačí se pak převléknout a večer dojít pěšky do Národního divadla a druhý den pak vyplout a zajet se podívat třeba do Tróji nebo na Slapy.

A jde to i jinak, čtěte ZDE.

The Floating House

Architekti Ronan a Erwan Bouroullec ve spolupráci s Jean-Marie Finot and Denis Daversin architects vytvořili Plovoucí dům „The Floating House“, který je inspirativní nejen samotným faktem, že se jedná o hausbót, ale i velmi citlivým vyřešením interiéru, jenž je i přes veškerá omezení velmi prostorný a volný. Obytný plocha je velká 110 m2 a terasa 23m2.
Zkuste se nechat inspirovat. Ještě do 50 let 20.století bylo bydlení v hausbótech poměrně běžné a jde o to se jen …rozhodnut.

Foto: Ronan Bouroullec, Erwan Bouroullec, Jean-Marie Finot, Denis Daversin
a Matt Chapman

15.5.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist