Ideální fasáda je…

I ten nejkrásnější dům či architektonický skvost dostane správný lesk až ve chvíli, kdy je oděn do kvalitní omítky s vkusnou barvou. Pro trvanlivost fasády jsou však rozhodující vlastnosti podkladu a především barvy samotné.

129435-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Čím natřít fasádu

Konečné barevné úpravě fasády musí předcházet kvalitní příprava podkladu. Slovo kvalitní předpokládá věnovat pečlivou přípravu omítky jak při rekonstrukci, tak i v případě omítky nové. Znamená to odstranit starý nátěr, omítku zpevnit odpovídajícím druhem penetrace, která zvýší přilnavost a vodoopudivost nebo použít impregnaci proti vlhkosti. Samozřejmostí by měla být hotová izolace a okapový systém, bez nichž je úprava fasády ztrátovou záležitostí. Pozdější výskyt plísní je velmi nepříjemným problémem, který nejenže se prodraží, ale dodatečnému zhotovení izolace proti vlhkosti se nelze vyhnout. Navíc fasáda utrpí na kvalitě i na kráse.

Velká inspirativní galerie fasád

Podle složení se fasádní barvy dělí na několik skupin: vápenné, akrylátové, silikátové, silikónové a minerální, ale ne každá barva se hodí pro jakýkoliv podklad. Jedním z hlavních požadavků vlastností fasádní barvy je paropropustnost, s níž se setkáváme především u starších staveb, ale rovněž i u novostaveb s vyšší stavební vlhkostí, kde není dostatečně vyzrálá omítka, potěry či pórobeton. V takovém případě je vhodným řešením povrchové úpravy co nejvíce snížit difúzní odpor použitím minerálních, silikátových nebo silikónových fasádních barev.
Dalším požadavkem na kvalitu fasádní barvy je stálobarevnost a výběr odpovídajícího odstínu. Z tohoto hlediska jsou variabilnější disperzní akrylátové barvy, které umožňují použít výraznější pigmentaci oproti silikátovým a silikonovým, u nichž se barevná paleta blíží přírodním odstínům. Doba, jak dlouho vydrží pěkná je závislá na prostředí, kde dům stojí, na klimatických podmínkách a kvalitě omítky.

Fasádní barva s přívlastkem -nano

Novinkou letošního jara je fasádní barva Herbol-Symbiotec vyrobená technologií budoucnosti, na bázi nanopojiva COL.9®. Nanočástice, které jsou v barvě obsaženy umožňují dokonalé vyplnění všech pórů a nerovností povrchu. Výsledkem je pak mimořádně hladká a odolná vrstva s výjimečnou vodoodpudivostí, která brání usazování nečistot. Vlivem UV záření se  nečistoty na povrchu fasády neusazují, ale naopak se rozkládají a smývají deštěm. Plocha ošetřená barvou Herbol-Symbiotec získává samočistící efekt, včetně ochrany před růstem mechů a řas. To však není všechno co nová fasádní barva nabízí. Vysoce prodyšná fasádní barva je extrémně tvrdá a  současně i dokonale paropropustná. K vynikajícím vlastnostem patří extrémně dlouhá životnost, která je zajištěna mikrostrukturou nátěru. Nátěr zasychá bez vnitřního pnutí, je hedvábně matný a spolehlivě kryje zrno u Hrubých stříkaných i škrábaných omítek, má velmi dobrou přídržnost na minerálních podkladech, jako například na silikátových, disperzně silikátových, disperzních a umělých nátěrech.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Značný podíl nanočástic ve hmotě barvy, a především jejich nejjemnější rozptýlení, umožňuje pevně vázat pigmenty, proto stálobarevnost patří mezi vynikající vlastnosti nového výrobku. K barevné paletě lze jen dodat, že fasádní barva Herbol Symbiotec je tónovatelná v neobyčejně širokém spektru několika tisíc odstínů.

Irena Forejtová
Foto firmy H-Color, Barvy a archiv autorky

25.4.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist