I židle je třeba vybírat s rozumem!

Srdcem jídelny nebo kuchyně je samozřejmě jídelní stůl. I ten ale potřebuje pořádné židle, které se k němu budou jak hodit, tak se na nich bude strávníkům pohodlně sedět. Jaké tedy vybrat? A vyplatí se do nich investovat?

121033-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Kov, překližka, plast nebo dřevo – to jsou nejčastější materiály, ze kterých se jídelní židle vyrábí. Záleží jen na vás, kterému materiálu dáte přednost. Také čalounění nebo potahů je na trhu nepřeberné množství, proto si pořádně rozmyslete, jaké židle se vám budou nejlépe hodit a hlavně na jakých se vám nejlépe sedí.

Pozor na omezené hmotnosti
Kromě toho je pak dobré prozkoumat, jak jsou židle konstrukčně řešeny a rovnou si je v obchodě vyzkoušet. Některé mohou mít také omezenu hmotnost, kterou unesou. A takový problém bude potom pozdě řešit v případě, kdy se vám židle rozjede pod mohutným strýčkem na slavnostním obědě.

Velká inspirativní fotogalerie židlí

Pokud přemýšlíte nad počtem židlí, nejlepší je řídit se buď podle počtu rodinných příslušníků, nebo podle prostoru, který máte k dispozici. Nakupujete-li k malému stolečku do úzké kuchyňky, kam se vejdou maximálně tři židle, přičemž je vás v rodině pět, asi nebude něco v pořádku.

Zvažte správný počet

Naopak máte-li prostoru dostatek a domov zatím obýváte dva, nebojte se koupit židlí více. Nečekaná návštěva jistě ocení, že bude moci sedět na stejné židli jako její hostitel, a nepřivezete jí místo toho pod zadek kolečkové křeslo z obýváku.

To, že židle by neměly přijít do přímého styku s vodou nebo by neměly stát přímo ve vlhkém prostředí, je snad samozřejmé. Takové námaze by totiž mohly odolat pouze židle plastové, ty se ale mnohdy do domácností nehodí a spokojíme se s nimi spíše na zahradě nebo terase.

Praktické potahy

Pozor dávejte i na potahy a už při koupi židle se dívejte, je-li možné potah sundat a vyprat. Nikdy nevíte, kdy vám co na potah ukápne a nemít možnost jej vyprat by potom mohl být problém. Dřevěné části potom ošetřujte klasickou prachovkou.

A ještě jedna rada: nevystavujte židle přímému slunci! I když se vám na nich sedí i na terase výborně, zvolte pro venkovní stolování spíše židle určené na ven. Oxidace skvostného dřeva by pak byla opravdu nemilou odměnou za jedno příjemné grilování.

Martina Tlachová
Foto: Designoutlet, Iva Roztoky, ateliér Dako, Aldus, Manutan, tablesandchairs.org.uk, firstfurniture.co.uk, greeninmind.co.uk, bakersgardenlifestyle.co.uk, myhomevintage.co.uk, homeklondike.com, jacksonprice.com, topfurniture.co.uk, tbsdiscountfurniture.co.uk, formfonts.com, skfurniture.co.uk, dfs.co.uk, michaeloconnor.co.uk, msofas.co.uk, diningroomworld.com, skfurniture.co.uk, furniche.co.uk, furnitureinfashion.net

26.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist