I ze staré plechovky se dá udělat parádní dekorace. Koukejte!

Plechovky od nápojů a konzervovaných potravin patří k běžným odpadům domácností. Příroda by se takového odpadu zbavovala až patnáct let. A přitom se kovové obaly dají překrásně využít k dekorování obydlí.

shutterstock_1271886988-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Z prázdných plechovek a konzerv dokážete jednoduše vykouzlit praktické a nápadité prvky do domácnosti. Nejprve bude nutné obaly důkladně vyčistit, odmastit a osušit. Bude-li třeba odstranit vrchní část nádoby, opatrně ji odstřihněte či ořízněte nástrojem na plech a hranu důkladně začistěte.

Aby tvořená dekorace na kovovém obalu náležitě vynikla, hodí se nádobu přetřít nejprve základní vrstvou podkladové barvy. Na druhou vrstvu již můžete nanést barevný odstín, který bude harmonicky ladit s interiérem. S ohledem na stálost a krycí schopnosti vám nejlépe poslouží barvy akrylové. A vybírat můžete mezi matnými či lesklými barvami.

Čtěte také:

Stojánek na cokoli

Z prázdných plechovek či konzerv můžete tvořit parádní organizéry a stojany na každodenní potřeby. Plechovky můžete i spojovat a dát tak prostor vznikajícím nádobám na kancelářské potřeby, na kreativní náčiní nebo na jídelní příbory a ubrousky. Budete-li chtít plechovky využít jako stojánek do koupelny, hodí se výrobek na závěr opatřit nátěrem, který bude chránit nádobu před korozí.

Kreativní úprava plechovky nemusí končit jen u barvení, možností pro dekorování je nepřeberně. Pro začátek můžete nádobu polepit drobnými ozdobami, jako jsou knoflíky, drobné kamínky a mušle, zajímavé krajky či stuhy. Hezky působí i potažení plechovky přírodní tkaninou, starými novinami nebo notovým papírem. Aby materiál a drobné prvky na kovu držely, je potřeba použít speciální lepidlo na kovové povrchy.

Originální květináč

Další možností, jak využít konzerv a plechovek, je výroba květinového obalu. Rychle a snadno si tak vyrobíte zajímavý květináč či vázu na řezané květiny. Skvělou příležitostí je vytvořit z nádobek obaly na bylinky, které budou rovnou dozdobeny praktickými popiskami.

Kovová nádoba může ve vlhku začít korodovat a rostlinu postupně trávit. Je tedy nutné při tvoření obalu zohlednit živé rostliny. Jednoduchou variantou je vložit do dekorované plechovky rostlinu v původním plastovém květináči. Pokud ale sázíte vlastnoručně vypěstované rostlinky, hodí se vyplnit nádobu nepropustným igelitem a dno vysypat drenáží z keramzitu.

Romantické světlo

Náročnějším, o to nádhernějším, projektem jsou kovové svícny. Aby mohlo světlo svíček z pevného plechu proniknout a vytvářet v místnosti magické efekty, budete muset povrch plechovky narušit. U slabých hliníkových plechovek od nápojů vám postačí paspartovací nůž, na silnější plech budete potřebovat nůžky na plech.

Nádherný lampionek vytvoříte, když po celé ploše plechovky nařežete svislé pruhy o šíři zhruba 2 cm. Je nutné nechat si u dna a u vrcholu nádoby alespoň 2 cm prostor. Proto dejte pozor, abyste plechovku neprořízli v celé délce. Poté na plechovku z vrchu jemně zatlačte, aby se rozevřela do šířky. Připevněte drátek na zavěšení a lampion je hotový.

Druhou variantu Středomořím inspirovaného svícnu si vyrobíte vyklepáváním. K dekorování využijete silný hřebík, kleště na jeho přidržování a kladívko. Aby se vám plechovka při nárazech nebezpečně nekutálela, položte ji do misky s pískem. A můžete se pustit do vytepávání zajímavých ornamentů.

 

28.4.2022 5:45 | autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist