I v malé koupelně lze zachovat komfort pro celou rodinu

Máte malou koupelnu, ale tak jako spousta z nás sníte o komfortu rohové vany a pořádného umyvadla? Bytoví architekti rádi prosazují malá útulná umyvadla a sprchové kouty, které jsou velmi estetické. Je pravdou, že sprchový kout ušetří spoustu prostoru, ale kdo by si nechtěl po náročném dni zarelaxovat ve vaně? Nemluvě o tom, že čtyřčlenná rodina si u malého umyvadla zuby prostě nevyčistí a děti vodní bitvy ve vaně ocení.

Nedělejte kompromisy!

Zamyslete se nad tím, co je pro vás a vaši rodinu nejdůležitější. Bod číslo jedna bude určitě oddělený záchod od koupelny. Ale je nutné mít záchod opravdu tak velký, jak bylo v projektu? Normy berte jako doporučení, odrazný bod, kdy jste na ideálních mírách. Ne každý si však tato doporučení může dovolit. Navíc v dnešní době závěsných záchodů můžete využít „speciální“ kompaktní systémy, které jsou cenově naprosto dostupné a jejich rozměry daleko přívětivější než u klasických WC. Úsporou místa pak získáte až desítky centimetrů, které můžete využít například pro prakticky schovanou pračku a vestavnou skříňku – úložných prostorů není nikdy dost!

Zařizujete koupelnu? Poraďte se na forum.living.cz

A jak bude to s vanou a umyvadlem?

Rohová vana vypadá hezky v každém prostoru, neslevujte ze svého požadavku, ale opět, musí být opravdu tak velká? Klasická rohová vana má kromě nároků na prostor další nevýhodu, a to, že se špatně myje. Abyste dosáhli až do rohu, musíte kolikrát do vany stoupat. Než vanu koupíte, kromě lehnutí si vyzkoušejte i to, jak se vám bude umývat a kam dosáhnete. Není nic horšího, než když kvůli vaně složitě upravíte prostory, a pak zjistíte, že ona vana je nakonec spíš za trest. Ideální variantou pro milovníky prostorných van jsou tzv. polorohové vany. Jsou dostatečně pohodlné ale rozměrově menší. Pokud zbývá ještě trochu prostoru mezi koncem vany a stěnou, můžete obezdívku vany prodloužit a získáte tak šikovné odkládací místo. Umyvadlo, ke kterému se jakž takž vejdou alespoň dva lidé, by mělo být široké minimálně 80 cm. V malé koupelně potřebujeme využít všechny příležitosti pro úložné prostory, volte proto umyvadlo spojené se skříňkou a do 80 centimetrů široké skříňky se už i něco vejde. Vedle umyvadla na zdi nebude překážet topný žebřík, který může sloužit i jako věšák na ručníky na ruce.

Na závěr prostor opticky zvětšíme

Aby malé prostory vypadaly větší, volte v obkladech a dlažbě dostatečný poměr světlého odstínu, protože světlá barva opticky zvětšuje. Dalším pomocníkem je velké zrcadlo. Velké zrcadlo nad umyvadlem má i praktickou funkci, a to že se k němu vejdou tak jako k umyvadlu opět alespoň dva lidé. Nebojte se zrcadel s integrovaným osvětlením. Zrcadla s osvětlením jsou moderní, užitečná a v neposlední řadě estetická.

Text: Gabriela Šedivcová
Foto: Gabriela Šedivcová, decoist.com, homedit.com, housetohome.co.uk, crevero.com, home-dzine.co.za, digsdigs.com, albatrosscabinets.com.au, daily-portal.com, severalfashion.com, notasd.com, freshome.com

6.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist