I v listopadu je na zahrádce co dělat

Po letošním teplém a suchém září, slunečném říjnu se listopad ohlásil náhlou změnou počasí. Kdo se nechal ukolébat předchozími krásnými dny, možná už našel citlivé rostliny poničené prvními mrazíky.

124163-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Do květináčů si vysejeme pažitku, řeřichu nebo naťovou petržel. V zimě oceníme svěže zelenou nať, která nám dodá mnoho cenných vitamínů a minerálů. V bezmrazém počasí můžeme rostliny vyrýt ze záhonů  a založit do květináčů.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Stále vyhrabáváme spadané listí z trávníků a záhonů, protože by mohlo způsobit rozvoj houbových chorob. Čisté záhony zryjeme a zapravíme kompost nebo dobře uleželý hnůj. Necháme ve velkých hroudách, neuhrabujeme. Počátkem měsíce dokončíme přesazování opadavých keřů a růží. Dokončíme sadbu tulipánů, lilií a hyacintů. Část cibulí můžeme vysadit do nádob, uložit na chladném místě a později použít pro rychlení.
Výsadby dvouletek a choulostivé rostliny, např. hortenzie, zakryjeme chvojím. Naposledy posečeme trávník, ale necháme ho vyšší. Pohnojíme ho vyzrálým kompostem. Stále kvetou chryzantémy. Jejich krásu prodloužíme, když je přihrneme zemí a na noc zakryjeme agrotextílií, ochráníme je tak před slabšími mrazy. Jistější je uložit je do skleníku nebo jiné bezmrazé místnosti. Růže též budou vděčné za nakopčení a mírné zakrácení větví. Stromkové růže opatrně ohneme korunkou až k zemi, zajistíme proti návratu a nasteleme. Pokud jsou stromky velmi dřevnaté a nejdou ohnout, obalíme korunku a kmínek prodyšným materiálem.
Nenecháváme rostliny v kontejnerech nebo květináčích volně venku. Zapustíme je do půdy a zahrneme. Pokud je nádoba příliš veliká, vytvoříme kryt vyplněný polystyrénem, pilinami nebo slámou. Takto „ oblečené“ zimu přečkají bez úhony. Stále zaléváme jehličnany a stálezelené keře.
V listopadu se zahrada už definitivně ukládá k spánku. Pokud se nám podaří rostliny kvalitně zazimovat, probudí se na jaře zdravé a v plné kráse. Během zimy zahradu pravidelně kontrolujeme.
Jindřiška Kodičková
Foto autor
7.11.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist