I rostliny mohou být nebezpečné

Máte nově zrekonstruovanou ložnici, postel s kvalitním roštem a dokonale nezávadnou matrací postavenou na nejvhodnějším místě podle učení feng-shui, spíte v kvalitním povlečení a prostě a jednoduše se řídíte radami odborníků, aby vaše spaní i spaní vašich dětí bylo co nejzdravější? Ale mysleli jste přitom na květiny?

Dříve lidé žili v absolutní symbióze s přírodou. Koneckonců, taková jeskyně nebo chýše z hlíny jim ani jiné možnosti neskýtala. Zato dnes jsme od přírody skoro izolováni. Zvláště pokud bydlíte v Praze v panelovém domě a pracujete o kus dál v kanceláři. To se potom s přírodou opravdu moc často nepotkáte. A proto se lidé naučili nosit si přírodu domů. Čímž nemáme na mysli, že by si lidé stěhovali domů náklaďáky s hlínou. Máme na mysli květiny. Zelené doplňky našich domovů. Většina z nás má určitě alespoň jeden zelený exemplář doma. Avšak ne všichni už víme, která květina je vhodná do které místnosti. Některé jsou jedovaté a tudíž nevhodné do místností, kam mají přístup malé děti, jiné zase kradou spánek.

Velká inspirativní galerie rostlin

Dlouhou dobu se tradovalo, že květiny by v ložnici neměly být vůbec. Listy totiž absorbují kyslík, a ten potom ubývá z místnosti. Avšak dnes už je prokázáno, že k tomuto procesu sice dochází, ale v tak mizivém množství, že tento negativní vliv nejen, že nepoznáme, ale především nám vůbec neublíží. Ba naopak, rostliny zvlhčují vzduch a zabraňují šíření mikrobů, což je pro ložnice žádoucí. Nemusíte se tedy bát a ložnici si květinami vyzdobit. Použít můžete s klidným srdcem rostliny fíkusovité, ibišky, dracény nebo asparágus. Pokud preferujete v ložnici chladnější vzduch, pak myslete na to, že rostliny, které do ní volíte musí být také teplotně odolné. Pozor dejte, je-li někdo z vás alergický. Některé rostliny, i nekvetoucí dokážou v noci vyvolat nepříjemné záchvaty kašle nebo rýmy. Do ložnice v žádném případě nepatří tchýnin jazyk.

Rostliny v dětském pokoji
Pro děti je výběr rostlin poněkud složitější. Obecně platí, že do dětského pokoje patří pouze minimální množství rostlin a jedovaté jsou zapovězené úplně, zvláště, máte-li děti ještě hodně malé. Mějte na paměti, že malí neználci rádi ochutnávají všechno neznámé a klidně by si tak mohli pochutnat na nějaké jedovaté květině. Vyhněte se proto krotonu, ač má krásnou barvu, diefenbachiím, oleandrům i krásně kvetoucí vánoční hvězdě nebo amarylis. Nedávejte dětem ani rostliny, které po nalomení vylučují jedovaté mléko jako je anturie. V místnostech těch nejmenších nemá co dělat kaktus či jiné trnité rostliny. Právě pro kvalitní spánek se vyhněte kvetoucím rostlinám s omamnou vůní. Děti jí velmi špatně snáší a následně pak špatně spí i se soustředí na učení.

rostliny-v-lo-nici-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Myslete také na bezpečnost, nestavte proto těžké květináče na okenní parapety, děti by je na sebe mohly stáhnout. Stejně tak by v pokojíčcích neměly mít místo stojany a květinové stěny.
Petra Martišková
foto: interiordesignpic.com, flavahome.com, flickriver.com, uglyhousephotos.com, infoteli.com

27.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist